Letadlo se rozpadlo ve velké výšce. První oběti už jsou v Rusku

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2015 6:42
Šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko potvrdil v televizi, že ruské letadlo s 224 lidmi na palubě, které se v sobotu zřítilo na egyptském Sinajském poloostrově, se rozpadlo ještě ve vzduchu a ve vysoké výšce. První letadlo s těly cestujících už přistálo v Rusku. Stroj mířící z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se do problémů dostalo krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů. Spekuluje se o možné technické závadě, vyšetřovatelé nevyloučili ani možnou explozi bomby na palubě.
Trosky ruského airbusu, který havaroval na Sinaji
Trosky ruského airbusu, který havaroval na Sinaji | Foto: Reuters

Moskva - Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě, které se v sobotu zřítilo na egyptském Sinajském poloostrově, se rozpadlo ještě ve vzduchu a ve vysoké výšce.

V ruské státní televizi to řekl šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov podle agentury Interfax k možné příčině katastrofy uvedl, že zatím je k jejímu stanovení příliš málo informací.

"Není možné správně odpovědět na otázku o příčinách havárie, shromážděno je zatím málo informací," řekl Sokolov.

"Všechny znaky svědčí o faktu, že destrukce letounu nastala ve vzduchu a ve velké výšce," uvedl Něradko. Rozpad letounu ve vzduchu naznačuje mimo jiné i to, že trosky jsou rozesety na velké ploše.

Letadlo mířící z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se do problémů dostalo krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů. Spekuluje se o možné technické závadě, vyšetřovatelé nevyloučili ani možnou explozi bomby na palubě.

První těla už jsou v Petrohradu

Letoun s prvními 144 těly obětí nehody ruského civilního letadla přistál v pondělí brzy ráno v Petrohradu.

Do Petrohradu se už sjeli příbuzní zemřelých, od nichž chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci obětí.

Podle agentury DPA přivezlo speciální vozidlo pozůstatky z letiště do laboratoře forenzní genetiky. Na koordinaci prací se tam podílí i petrohradský vicegubernátor Igor Albin. Po identifikaci mají být těla předána pozůstalým.

Na petrohradském letišti Pulkovo zřídilo ministerstvo pro mimořádné situace krizový štáb. Zhruba stovka příbuzných obětí je v péči psychologů a lékařů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy