Nebezpečná zbraň, vyvíjená desítky let. Kreml šířil chytlavé dezinformace už během studené války

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 12. 2017 6:38
Rusko pracovalo s dezinformaci už v dobách Sovětského svazu. Známou fake news byla zpráva, že za vznik nemoci AIDS mohou americké experimenty s biologickými zbraněmi.
Červená stužka - znak boje proti AIDS - na Bílém domě.
Červená stužka - znak boje proti AIDS - na Bílém domě. | Foto: Reuters

Washington - "Záhadná choroba způsobená americkými experimenty" hlásal v červenci 1983 podtitulek indických nízkonákladových novin Patriot. List smyšlenou zprávou obviňoval USA z šíření choroby AIDS.

Deník informace dokládal anonymním dopisem. Ten si ale v době vrcholící studené války vymyslela sovětská tajná služba KGB. Tvrdila, že za vznikem AIDS stály americké pokusy s biologickými zbraněmi odehrávající se v 50. a 60. letech v laboratoři Fort Detrick v Marylandu.

Výběr novin, které falešnou zprávu otiskly, nebyl náhodný, upozorňuje vojenský historik Thomas Boghardt pro americký deník The New York Times. "List neměl žádnou přímou spojitost se Sověty. Zároveň šlo o anglicky psaný tisk, který byl snadno dostupný celému světu," vysvětluje Boghardt, který se kauzou zabýval. Později se také ukázalo, že noviny finančně podporoval Sovětský svaz.

Případ z 80. let ukazuje, že šíření smyšlených informací není jen záležitost poslední doby, kdy se Rusové snaží ovlivnit veřejné mínění ve Spojených státech i Evropě.

Podhoubí pro šíření lží vytvořila právě studená válka. Zpráva o rozkvětu nemoci AIDS je podle odborníků příklad toho, že ruské fake news existovaly už v minulém století. Jen se jim tehdy ještě tak neříkalo.

"Ruská propaganda stále napadá sociální sítě v USA, ať už se v nich jedná o brexitu nebo amerických volbách. Jde o stejnou propagandu, kterou jsme viděli už za studené války," připomíná list The New York Times slova, která v listopadu zazněla v americkém Kongresu. Jejich autorem byl Mark Jacobson z Georgetownské univerzity, jenž dříve pracoval jako poradce Pentagonu.

Reagan mlčel příliš dlouho

Zpráva o AIDS byla o to přesvědčivější, protože úřad někdejšího prezidenta Ronalda Reagana otálel s vlastním stanoviskem ke krizi AIDS. Reaganova "lhostejnost" zašla tak daleko, že prezident dokonce název choroby prvně vyslovil až v roce 1985. Podle řady expertů závažnost situace dlouho bagatelizoval. Dodnes je jeho mlčení k nemoci vnímáno jako jedna ze zásadních chyb, které se během vlády dopustil.

Choroba byla poprvé popsána v roce 1981, v prvních dvanácti měsících Reaganovy vlády. Záhy dostala přezdívku "nemoc homosexuálů", protože veřejnost byla tehdy přesvědčena, že jí mohou onemocnět jen gayové. Byli to tak hlavně homosexuálové, u kterých ruská dezinformační kampaň uspěla.

Rusko se dokonce obrátilo na lékaře ve východním Německu, aby zpráva získala odborný kredit.

Zřejmě nejvíce proslulo jméno německého biologa ruského původu Jakoba Segala. Ten publikoval rozsáhlý pamflet, ve kterém označuje USA jako pravděpodobného šiřitele AIDS. Po rozpadu sovětského bloku vyšlo najevo, že Segal pracoval jako agent KGB. 

V roce 1985 pak s klamavou informací přišel ruský měsíčník Literaturnaya Gazeta. Článek se dočkal obrovské pozornosti z celého světa. Zprávu dál šířila i některá americká média. Dezinformační kampaň dostala název "Operation Infektion".

Po pádu Sovětského svazu se definitivně ukázalo, že šlo o ruskou propagandu. V roce 1992 to přiznal i tehdejší šéf ruské rozvědky a budoucí premiér Jevgenij Primakov.

"Nevyhrálo jim to studenou válku, ale povedlo se jim podkopat důvěru v americké instituce," komentuje historik Thomas Boghardt. Dodává, že Rusové rychle pochopili, jak funguje psychika člověka, a tedy i jak lidi o něčem přesvědčit.

Za nástroj ruské dezinformační kampaně označil bývalý velvyslanec v Moskvě i prezidenta Miloše Zemana. Podívejte se na video DVTV:

Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 29 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 58 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy