Ruské bombardéry jsou zpátky v Sýrii, piloti čekají jen na rozkaz

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 9. 2016 20:53
Rusko posílilo svou leteckou základnu Hmejmím v Sýrii o několik bombardérů Su-24 a Su-34. Znásobilo tak podporu syrské armády poté, co na začátku minulého týdne zkolabovalo příměří. Syrský režim spolu se svými spojenci minulý týden obnovil boje ve východním Aleppu, kde zahynulo přes 300 lidí. Rusko se do syrské války zapojilo přesně před rokem. Při jeho náletech zahynulo na 9 tisíc lidí.
Su-24 na základně Hmejmím v syrské provincii Latakíja.
Su-24 na základně Hmejmím v syrské provincii Latakíja. | Foto: Reuters

Damašek/Moskva - Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Podle ruského listu Izvestija je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. Ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že si Rusko nedává pro operace v Sýrii žádné časové omezení.

Na základnu Hmejmím přiletěla skupina bombardérů Su-24 a Su-34.

"Bude-li to zapotřebí, bude letectvo za dva až tři dny ještě posíleno. V jednotkách už jsme vybrali letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů," sdělil deníku Izvestiju anonymní zdroj.

Po kolapsu příměří, americké a ruské diplomacie se Sýrií, Rusko znásobilo podporu syrské armády. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje ve východním Aleppu. Za týden zde zahynulo přes 300 lidí.

Rusko je do syrské války vojensky zapojeno od loňska. Při ruských náletech od té doby zahynulo na 9000 lidí. Prezident Vladimir Putin letos v březnu nechal část ruských letadel z Hmejmímu stáhnout. Údajně protože Rusko splnilo svoje cíle v Sýrii a že v případě potřeby budou letadla poslána zpět.

Moskva popírá počty obětí

Mluvčí Kremlu Peskov řekl, že hlavním výsledkem ročního působení Ruska v Sýrii je to, že v Damašku není "ani Islámský stát, ani Al-Káida ani fronta An-Nusra".

Za nespolehlivé údaje označil ty, které o obětech zveřejňuje Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní při ruských vojenských operacích od loňska zahynulo přes 9 tisíc lidí, z toho asi třetina byli civilisté.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala syrský režim a Moskvu, aby ukončily "krvavou lázeň v Aleppu". "Celé východní Aleppo se stal ohromným terčem a civilisté tam prolévají krev," upozornil ředitel aktivit MSF Xisco Villalonga. Syrská vláda má podle něj skoncovat se "systematickým bombardováním" města a Rusko jako její politický a vojenský spojenec má "zodpovědnost využít svého vlivu a zastavit boje".

Nemocnice na východě Aleppa, které jsou ještě v provozu, podle MSF přijaly mezi 21. a 26. zářím 822 zraněných, z toho nejméně 221 dětí. Za tu dobu tam MSF napočítala 278 mrtvých, z toho 96 dětí. WHO oznámila, že od zahájení současné ofenzivy, tedy od minulého čtvrtka, ve východní části města padlo 338 lidí a dalších 846 jich bylo zraněno.

Podle doktora abú Vasíma, který řídí úrazovou nemocnici v Aleppu podporovanou MSF, "pacienti čekají, až ti druzí zemřou, aby se pro ně uvolnilo lůžko". "Všechny jednotky intenzivní péče jsou přeplněné. Máme pouhé tři operační sály a jen včera (ve čtvrtek) jsme museli provést více než 20 velkých operací břicha. Nemocniční personál pracuje až 20 hodin denně, nemohou jen tak odejít domů a nechat lidi umírat," dodal Vasím.

Děláme preventivní opatření

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že bude hovořit s americkým protějškem Johnem Kerrym. Rusko podle Lavrova provádí preventivní opatření, aby se vyhnulo civilním obětem při bombardování v Sýrii.

Kdo Rusko viní ze zabíjení civilistů, to musí podle Lavrova dokázat. Ministr také ujistil, že Rusko nepoužívá zakázané zbraně.

Obvinil povstalecké skupiny, které se považují za umírněnou opozici, že místo toho, aby se oddělili od teroristů, stále více se k nim připojují.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl během pátečního telefonátu svému americkému protějšku Johnu Kerrymu, že Moskva je připravena zvážit další možnosti, jak normalizovat situaci v Halabu. O telefonátu informovala ruská diplomacie.

Dohoda o příměří, kterou před časem dojednaly USA a Rusko, byla podle Lavrova na východě Aleppa mnohokrát porušena bojovníky skupiny známé dříve jako fronta An-Nusra. Tato skupina si nyní říká Fronta dobytí Sýrie. Lavrov rovněž obvinil Američany z toho, že se jim nepodařilo odlišit od sebe teroristické skupiny a umírněnou opozici. An-Nusra "se tak může skrývat za jinými ozbrojenými opozičními skupinami, se kterými Washington spolupracuje," dodal šéf ruské diplomacie.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy