Ruská zlatá mládež děsí obyvatele Moskvy. Závodí, kdo srazí víc lidí a nabourá víc aut

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
31. 5. 2016 19:55
Podle ruského zákona jsou dopravní přestupky trestány jen pokutou ve správním řízení. Děti bohatých rodičů se tak mohou v klidu bavit divokou jízdou ruskou metropolí. Soupeří mezi sebou o to, kdo bude mít se svým streamem větší úspěch na sociálních sítích.
Dopravní chaos v Moskvě patří mezi největší na světě. Aktivisté v něm nasazují proti neukázněným řidičům kamery a vlastní těla. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva – Honičky v ulicích Moskvy se staly oblíbenou zábavou ruské zlaté mládeže.

Jízdu v protisměru, přes dětská hřiště, parky a chodníky, závodění s dopravními policisty, nadávky a ponižování strážníků vnímají děti movitých rodičů jako prostředek, jak se zviditelnit na sociálních sítích. Zákon je na jejich straně: za dopravní přestupky stanoví pouze pokutu ve správním řízení.

Jen minulý týden došlo v Moskvě podle televize Rossija k celé sérii dopravních incidentů, jejichž účastníci se na internetu chlubili svou dobrodružnou jízdou.

Mladí, mnohdy nezletilí řidiči v luxusních automobilech sráželi chodce a naráželi do aut, jen aby mohli záběry z havárie pověsit na svých stránkách.

Když se policisté na Dmitrovské silnici v Moskvě před časem pokusili zastavit černý vůz Range Rover, řidič výzvu ignoroval a zastavil až po čtyřech výstřelech. Policistům pak otevřeně přiznal, že se chtěl "jen pobavit".

Zřejmě největší rozruch ale způsobila skupina potomků bohatých rodičů, která se nechala svézt v mercedesu Gelandewagen, jehož majitelem je 20letý syn viceprezidenta ropné společnosti Lukoil Azata Šamsuarova.

Jeho vůz v moskevských ulicích téměř čtyři hodiny marně honilo šest hlídek dopravní policie. Byl sice zadržen, avšak prokuratura ho po zaplacení pokuty viny zprostila.

Mladý Šamsuarov byl následně zatčen znovu, a to Národní gardou, nasazovanou ve výjimečných bezpečnostních případech.

Podle ruských médií otec mladého výtržníka policistům vyhrožoval, že si na ně bude stěžovat ministrovi vnitra. Radil jim prý, aby na "nedorozumění" zapomněli a syna pustili na svobodu.

Z kliniky byl mladý muž odveden v poutech po celonočním vyjednávání. V nemocnici ho před policisty bránilo osm příslušníků otcovy ochranky.

Podle policistů tak byli pachatelé podobných výtržností vůbec poprvé potrestáni odnětím svobody. "Ve městě jsou stovky řidičů, kteří se dopouštějí podobných přestupků a neplatí ani pokuty," tvrdí Viktor Konovalenko z moskevské policejní správy.

Stream z honičky

Skandál naplno propukl po zveřejnění provokativní jízdy na internetu, o které se paradoxně postarali sami výtržníci. Celou cestu totiž mladí lidé nejen natáčeli, ale také online streamovali.

Jízda na červenou, přes plnou čáru, honička ve dvorech a parcích vyvolala značnou pozornost uživatelů, z nichž mnozí adrenalinovou honičku povzbuzovali. Trest bude přesto nejspíš jen symbolický.

Řidič Anduvachod Madřdov si za mřížemi odsedí 15 dnů za to, že odmítl poslechnout policii. Na dva měsíce přišel o řidičský průkaz a odpracovat si musí 200 hodin veřejně prospěšných prací.

Stejný trest vyfasoval i majitel vozu, který za volantem sice nebyl, ale řidiče povzbuzoval, navigoval a skandální jízdu posílal na internet.

Dívka ze skupiny stráví ve vězení 10 dnů. Dcera výrobce masa a uzenin Mara Bagdasarjanová je přitom známá tím, že už v 15 letech způsobila na Kutuzovově třídě v centru Moskvy nehodu, při níž zemřely dvě osoby a další byly raněné.

I ona sama byla vážně zraněná. Bezohledné jízdy ale praktikuje dál, přestože má tři stovky nezaplacených pokut.

Zatčení skupiny osobně koordinoval náčelník moskevské policie Anatolij Jakunin. "Musíme skoncovat s touto svévolí ze strany zlaté mládeže, která plive na Moskvany a na bezpečnost. Myslí si, že za peníze mohou koupit všechny a všechno. Pletou se. Vytvoříme precedens v rámci zákona Ruské federace," nechal se slyšet.

Doufá, že zábava zlaté mládeže skončí, stejně jako v Moskvě skončily "svatební salvy". Přestože byly v ruské metropoli velmi populární, ustaly poté, co bylo několik střelců ve svatebních průvodech zatčeno a odsouzeno.

Stovky nezaplacených pokut

Velký ohlas vyvolal loni v Moskvě incident, při němž řidič ferrari při jízdě rychlostí 200 kilometrů za hodinu v protisměru způsobil hromadnou srážku. Za volantem byl student prestižního ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO) Thomas Levijev, kterého ruský tisk označuje za "briliantového chlapce", syna známého izraelského obchodníka s drahokamy.

Zranění tří lidí odbyl pokutou 15 000 rublů.

Hromadnou srážku v Moskvě způsobil i 19letý Džabrail Ajubov. Svým sportovním porsche zničil sedm aut. Měl přitom 200 nezaplacených pokut a u soudu se prý jenom smál.

Šamsaurov byl při honičkách s policisty po Moskvě přistižen již několikrát. Na vozidle měl dokonce policejní majáček.

Bavil se například tím, že vytrhával obrubníky a pak je vláčel po vozovce. Všechny záznamy zveřejňoval na svých stránkách.

Potrestán však nebyl za to, že lidi ohrožoval, ale za vulgární nadávání policistům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy