Ruská vojenská letadla v Caracasu jsou porušením ústavy, říká Guaidó. Rusko odporuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2019 23:17
Za porušení ústavy považuje šéf venezuelské opozice Juan Guaidó skutečnost, že dvě ruská vojenská letadla přepravila do země stovku vojáků a 35 tun materiálu. Informovala o tom v úterý agentura AFP. Za dočasnou hlavu státu Guidóa uznalo na padesát států včetně USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí Rusko varoval, že Spojené státy nebudou situaci nečinně přihlížet.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. | Foto: Reuters

"Zdá se, že (vláda Nicoláse Madura) nechová důvěru k vlastním vojákům, a proto nechá dovážet jiné ze zahraničí. Znovu tím porušuje ústavu," konstatoval Guaidó před parlamentem kontrolovaným opozicí.

Do Caracasu přicestovali ruští vojenští představitelé včetně náčelníka štábu pozemních sil Vasilije Tonkoškurova s cílem "výměny zkušeností a ke konzultacím", citovala ruská agentura Sputnik nejmenovaný zdroj z ruské ambasády ve venezuelském hlavním městě.

Podle ruských zdrojů i zdrojů z místa dosedly na caracaském letišti stroj Il-62 a vojenské dopravní letadlo Antonov An-124. Do Caracasu doletěly v sobotu, dopravní letoun pak odletěl v neděli odpoledne. Podle agentury Sputnik přiletělo do Venezuely 99 vojenských činitelů.

Americká strana má za to, že se jedná o členy speciálních jednotek a že jsou mezi nimi i odborníci na kybernetickou bezpečnost a s ní související oblasti, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele USA. Podle Reuters je posláním ruské mise patrně asistovat Madurovu režimu a chránit kybernetickou infrastrukturu jeho vlády. Washington tuto "riskantní eskalaci" stále vyhodnocuje, uvedl zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po Pompeově varování Spojené státy obvinil, že se pokouší vyvolat "státní převrat" s cílem svrhnout Madura a že svým počínáním porušují chartu OSN.

Vše je v mezích zákona, tvrdí Rusko

V úterý ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že vyslání ruských vojáků se událo "v mezích zákonů" Venezuely. Rusko "posiluje svou spolupráci s Venezuelou ve shodě s ústavou této země a jejími zákony," uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovova.

Rusko v posledních letech Venezuele prodalo vojenskou výzbroj za stovky milionů dolarů, připomněla agentura AFP. Ruské armádní letouny přiletěly do Venezuely v prosinci, aby se tam zúčastnily společných manévrů.

V poslední době Rusko otevřeně stojí na straně autoritářského venezuelského vůdce Nicoláse Madura, kterého podporuje spolu s Čínou a stále ho uznává jako venezuelského prezidenta. Prozatímním prezidentem země se ale v lednu nechal prohlásit vůdce opozice Juan Guaidó a jako takového jej uznává už přes 50 zemí světa - kromě USA také značná část evropských zemí včetně Česka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy