Ruská vojenská letadla v Caracasu jsou porušením ústavy, říká Guaidó. Rusko odporuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2019 23:17
Za porušení ústavy považuje šéf venezuelské opozice Juan Guaidó skutečnost, že dvě ruská vojenská letadla přepravila do země stovku vojáků a 35 tun materiálu. Informovala o tom v úterý agentura AFP. Za dočasnou hlavu státu Guidóa uznalo na padesát států včetně USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí Rusko varoval, že Spojené státy nebudou situaci nečinně přihlížet.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. | Foto: Reuters

"Zdá se, že (vláda Nicoláse Madura) nechová důvěru k vlastním vojákům, a proto nechá dovážet jiné ze zahraničí. Znovu tím porušuje ústavu," konstatoval Guaidó před parlamentem kontrolovaným opozicí.

Do Caracasu přicestovali ruští vojenští představitelé včetně náčelníka štábu pozemních sil Vasilije Tonkoškurova s cílem "výměny zkušeností a ke konzultacím", citovala ruská agentura Sputnik nejmenovaný zdroj z ruské ambasády ve venezuelském hlavním městě.

Podle ruských zdrojů i zdrojů z místa dosedly na caracaském letišti stroj Il-62 a vojenské dopravní letadlo Antonov An-124. Do Caracasu doletěly v sobotu, dopravní letoun pak odletěl v neděli odpoledne. Podle agentury Sputnik přiletělo do Venezuely 99 vojenských činitelů.

Americká strana má za to, že se jedná o členy speciálních jednotek a že jsou mezi nimi i odborníci na kybernetickou bezpečnost a s ní související oblasti, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele USA. Podle Reuters je posláním ruské mise patrně asistovat Madurovu režimu a chránit kybernetickou infrastrukturu jeho vlády. Washington tuto "riskantní eskalaci" stále vyhodnocuje, uvedl zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po Pompeově varování Spojené státy obvinil, že se pokouší vyvolat "státní převrat" s cílem svrhnout Madura a že svým počínáním porušují chartu OSN.

Vše je v mezích zákona, tvrdí Rusko

V úterý ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že vyslání ruských vojáků se událo "v mezích zákonů" Venezuely. Rusko "posiluje svou spolupráci s Venezuelou ve shodě s ústavou této země a jejími zákony," uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovova.

Rusko v posledních letech Venezuele prodalo vojenskou výzbroj za stovky milionů dolarů, připomněla agentura AFP. Ruské armádní letouny přiletěly do Venezuely v prosinci, aby se tam zúčastnily společných manévrů.

V poslední době Rusko otevřeně stojí na straně autoritářského venezuelského vůdce Nicoláse Madura, kterého podporuje spolu s Čínou a stále ho uznává jako venezuelského prezidenta. Prozatímním prezidentem země se ale v lednu nechal prohlásit vůdce opozice Juan Guaidó a jako takového jej uznává už přes 50 zemí světa - kromě USA také značná část evropských zemí včetně Česka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy