"Naprosté překvapení" v Rusku. Medveděvova vláda podala po Putinově projevu demisi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2020 6:49
Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil demisi své vlády, kterou podal v souvislosti s návrhem ústavních změn od prezidenta Vladimira Putina. Ten uložil stávající vládě plnit své povinnosti do jmenování nového kabinetu. Oznámila to ruská média. O odstoupení vlády předem podle ruské redakce BBC nevěděli ani její členové, šlo o "naprosté překvapení".
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Ruský prezident zároveň jako nového předsedu vlády doporučil Michaila Mišustina. Dosavadní šéf Federální daňové služby s návrhem souhlasil. 

Michail Mišustin
Michail Mišustin | Foto: Reuters

Kandidaturu třiapadesátiletého Mišustina Putin předložil dolní komoře parlamentu Státní dumě. Ta se bude kandidaturou Mišustina zabývat tento čtvrtek na mimořádné schůzi. Podle zahraničních agentur je téměř jisté, že Státní duma kandidaturu schválí. Zatím však není jasné, zda budou poslanci hlasovat již ve čtvrtek. 

V zahraničí málo známý inženýr Mišustin stojí od roku 2010 v čele ruské federální daňové správy. Je kariérním úředníkem a nemá v podstatě žádné politické zkušenosti.

Podle některých pozorovatelů by to mohlo být znamením, že bude ve funkci premiéra plně zastávat politickou linii Kremlu. V minulosti se již několikrát ukázal po Putinově boku, hrál s ním například hokej při každoročním slavnostním utkání celku CSKA Moskva v Soči.

Putin při schůzce se členy dosluhující vlády uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože "se ne všechno povedlo". Medveděvovi nabídl novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, ve které se má věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. V radě, které Putin předsedá, byl premiér dosud jedním z jedenácti stálých členů. Ze zpráv ruských agentur zatím není jednoznačně zřejmé, zda Medveděv bude i v nové vládě.

Premiér prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu na pozadí návrhu ústavních změn, které ve středu předložil Putin. Poznamenal také, že další kádrová rozhodnutí ohledně složení vlády bude přijímat prezident.

Prezidentův návrh podle Medveděva představuje významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci. "V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentovi naší země možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí," řekl premiér.

Rubl po ohlášení demise vlády klesl na týdenní minimum, uvedl list Kommersant.

Posílení suverenity země

Putin v poselství o stavu země navrhl ústavní změny, které by Státní dumě, dolní komoře parlamentu, daly právo nejen schvalovat jmenování premiéra a členů vlády, ale i potvrzovat jejich nominaci. Změny v ústavě by Rusové podle prezidenta měli schválit v referendu.

Vjačeslav Volodin, předseda dolní komory ruského parlamentu, uvedl, že takto velké změny ruské ústavy dosud neřešil. "Předchozí změny byly kosmetické, velmi malé. Měnila se například délka funkčních období, nikoliv samotná podstata fungování jednotlivých částí státního aparátu. Dnes prezident navrhl posílit suverenitu naší země," sdělil.

Podle Jeleny Lukjanovové, profesorky z moskevské Vyšší ekonomické školy, jde doslova o ústavní převrat. "Jde o vytvoření mechanismu, ve kterém Rusko nebude muset plnit závazky z mezinárodních úmluv, zničení federace (fatální omezení pravomocí regionálních struktur), zničení místní samosprávy a ústup od zastupitelské vlády, omezení svobody pohybu, porušení rovnosti občanů před zákonem, de facto ústup od imitace parlamentarismu," vyjmenovává.

"Medveděva jmenovali takovým proxy viceprezidentem," uvedl pak na svém twitterovém účtu známý ruský novinář Alexej Venediktov.

Navalnyj: Putin v roce 2024 neskončí

Na oznámení ústavních změn prezidentem Putinem už reagoval jeho kritik a opoziční lídr Alexej Navalnyj. "Jak naivní byli ti, kteří si mysleli, že Putin odejde v roce 2024. Zůstat doživotním jediným vůdcem, ovládajícím celou zemi, uzurpujícím její bohatství pro sebe i své věrné - to je jediným cílem Putina a jeho režimu," cituje politika ruský server Meduza.

Agentura AP napsala, že Putinův projev, následná odpolední rezignace vlády i Mišustinova nominace naznačují záměr šéfa Kremlu nachystat si pro sebe novou mocenskou pozici, až mu v roce 2024 skončí nynější mandát hlavy státu.

Stávající vláda vznikla předloni v květnu poté, co se Putin formálně znovu ujal funkce hlavy státu, po znovuzvolení na dalších šest let v březnu 2018.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy