"Naprosté překvapení" v Rusku. Medveděvova vláda podala po Putinově projevu demisi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2020 6:49
Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil demisi své vlády, kterou podal v souvislosti s návrhem ústavních změn od prezidenta Vladimira Putina. Ten uložil stávající vládě plnit své povinnosti do jmenování nového kabinetu. Oznámila to ruská média. O odstoupení vlády předem podle ruské redakce BBC nevěděli ani její členové, šlo o "naprosté překvapení".
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Ruský prezident zároveň jako nového předsedu vlády doporučil Michaila Mišustina. Dosavadní šéf Federální daňové služby s návrhem souhlasil. 

Michail Mišustin
Michail Mišustin | Foto: Reuters

Kandidaturu třiapadesátiletého Mišustina Putin předložil dolní komoře parlamentu Státní dumě. Ta se bude kandidaturou Mišustina zabývat tento čtvrtek na mimořádné schůzi. Podle zahraničních agentur je téměř jisté, že Státní duma kandidaturu schválí. Zatím však není jasné, zda budou poslanci hlasovat již ve čtvrtek. 

V zahraničí málo známý inženýr Mišustin stojí od roku 2010 v čele ruské federální daňové správy. Je kariérním úředníkem a nemá v podstatě žádné politické zkušenosti.

Podle některých pozorovatelů by to mohlo být znamením, že bude ve funkci premiéra plně zastávat politickou linii Kremlu. V minulosti se již několikrát ukázal po Putinově boku, hrál s ním například hokej při každoročním slavnostním utkání celku CSKA Moskva v Soči.

Putin při schůzce se členy dosluhující vlády uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože "se ne všechno povedlo". Medveděvovi nabídl novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, ve které se má věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. V radě, které Putin předsedá, byl premiér dosud jedním z jedenácti stálých členů. Ze zpráv ruských agentur zatím není jednoznačně zřejmé, zda Medveděv bude i v nové vládě.

Premiér prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu na pozadí návrhu ústavních změn, které ve středu předložil Putin. Poznamenal také, že další kádrová rozhodnutí ohledně složení vlády bude přijímat prezident.

Prezidentův návrh podle Medveděva představuje významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci. "V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentovi naší země možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí," řekl premiér.

Rubl po ohlášení demise vlády klesl na týdenní minimum, uvedl list Kommersant.

Posílení suverenity země

Putin v poselství o stavu země navrhl ústavní změny, které by Státní dumě, dolní komoře parlamentu, daly právo nejen schvalovat jmenování premiéra a členů vlády, ale i potvrzovat jejich nominaci. Změny v ústavě by Rusové podle prezidenta měli schválit v referendu.

Vjačeslav Volodin, předseda dolní komory ruského parlamentu, uvedl, že takto velké změny ruské ústavy dosud neřešil. "Předchozí změny byly kosmetické, velmi malé. Měnila se například délka funkčních období, nikoliv samotná podstata fungování jednotlivých částí státního aparátu. Dnes prezident navrhl posílit suverenitu naší země," sdělil.

Podle Jeleny Lukjanovové, profesorky z moskevské Vyšší ekonomické školy, jde doslova o ústavní převrat. "Jde o vytvoření mechanismu, ve kterém Rusko nebude muset plnit závazky z mezinárodních úmluv, zničení federace (fatální omezení pravomocí regionálních struktur), zničení místní samosprávy a ústup od zastupitelské vlády, omezení svobody pohybu, porušení rovnosti občanů před zákonem, de facto ústup od imitace parlamentarismu," vyjmenovává.

"Medveděva jmenovali takovým proxy viceprezidentem," uvedl pak na svém twitterovém účtu známý ruský novinář Alexej Venediktov.

Navalnyj: Putin v roce 2024 neskončí

Na oznámení ústavních změn prezidentem Putinem už reagoval jeho kritik a opoziční lídr Alexej Navalnyj. "Jak naivní byli ti, kteří si mysleli, že Putin odejde v roce 2024. Zůstat doživotním jediným vůdcem, ovládajícím celou zemi, uzurpujícím její bohatství pro sebe i své věrné - to je jediným cílem Putina a jeho režimu," cituje politika ruský server Meduza.

Agentura AP napsala, že Putinův projev, následná odpolední rezignace vlády i Mišustinova nominace naznačují záměr šéfa Kremlu nachystat si pro sebe novou mocenskou pozici, až mu v roce 2024 skončí nynější mandát hlavy státu.

Stávající vláda vznikla předloni v květnu poté, co se Putin formálně znovu ujal funkce hlavy státu, po znovuzvolení na dalších šest let v březnu 2018.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy