Ruská vesnice vyhlásila nezávislost, chce do EU

Alexandra Malachovská
22. 10. 2012 10:25
Třicet kilometrů od Moskvy vznikla "republika" jako protest proti zvůli úřadů
Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Stát se enklávou Evropské unie v Rusku by chtěla obec Domodědovo. Už vyhlásila nezávislost na Ruské federaci.

Zhruba 30 kilometrů od Moskvy vznikla z iniciativy tamních obyvatel Ruská demokratická republika, která usiluje o zvláštní status na protest proti zvůli místních správních orgánů. Příští rok chystá referendum, které má rozhodnout o osudu svérázné struktury.

Obyvatelé obce se podle ruských médií obrátili na všechny státy Evropské unie, aby uznaly jejich právo na sebeurčení. Žádost o uznání nové "republiky" zaslali prý také ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Reakce oficiálních struktur na potenciální "ostrůvek Evropské unie" v srdci Ruska zatím nejsou známy.

"Obyvatelé Domodědova se v jednom okamžiku stali hosty na vlastním území, které ovládly kriminální struktury, oligarchové a zkorumpovaný režim. Vládne tady zločinecký řád, místní lidé musí platit poplatky za průjezd silnicemi, používání vody i sbírání hub a lesních plodů. Na majetek občanů se podnikají zlodějské útoky," tvrdí jeden u iniciátorů, advokát Jevgenij Archipov z Asociace ruských advokátů pro lidská práva.

Letiště Domodědovo.
Letiště Domodědovo. | Foto: Reuters

Nová "republika" má podle aktivistů vlastní vlajku i znak. Hlásí se k ní zatím asi 500 sympatizantů. Podle aktivistky Valerije Caturovové iniciativní skupina požaduje "návrat lesů, řek a jezer do vlastnictví lidu".

"Separatisté" tvrdí, že nemají v úmyslu narušit celistvost Ruské federace. Chtěli by prý i nadále zůstat její součástí, ovšem se zvláštním statusem. Zároveň ale touží i po tom, aby "republika" byla integrována do EU a uznána dalšími státy.

Od Evropské unie si navíc slibují, že je ochrání před zvůlí ruských orgánů.

"Bude to autonomní republika v rámci Ruské federace, která bude mít zvláštní status. Nechceme narušovat svrchovanost a územní celistvost Ruska. Chceme jen, aby naši lidé měli vlastní řídící orgány, které budou bránit jejich zájmy. Chceme, aby obyvatelé sami volili svou vládu, policii a úředníky, kteří nebudou zkorumpováni a nebudou poslouchat oligarchy a mafiánské skupiny, jež si rozdělily naše pole, lesy a vodojemy," citoval list Kommersant jednoho z protagonistů.

S Ruskem, nebo s EU? Domodědovo má jasno: jen EU ho ochrání před moskevskou zvůlí.
S Ruskem, nebo s EU? Domodědovo má jasno: jen EU ho ochrání před moskevskou zvůlí. | Foto: Reuters

Aktivisté přiznávají, že za "bláznivým nápadem" s republikou je snaha upoutat mezinárodní pozornost. A upozornit na problém, kterým trpí nejen vesnice kolem Moskvy.

Podle nich jsou lidé násilně vyháněni ze svých obydlí v zájmu lukrativní výstavby, ze které mají prospěch arogantní boháči i úředníci.

Připomínají, že už v roce 2007 se vyslovili proti stavbě zpoplatněné silnice ve své obci. Úřady však prý jejich stanovisko ignorovaly a kriminální struktury nyní vymáhají poplatky nejen za průjezd silnicí. Vesničané se prý nemohou volně pohybovat, obecní pozemky si totiž rozdělili pochybní podnikatelé, kteří je označují za soukromý majetek.

Nároky si ale také dělají na nedaleké letiště Domodědovo, které je jedním z největších v Rusku a přistávají tam letadla z celého světa. Proslulo mimo jiné teroristickým útokem z ledna loňského roku, kdy tam zemřelo 37 lidí.

Iniciátoři změn plánují "znárodnění" letiště a z pronájmu pak chtějí financovat vlastní ekonomiku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy