Bezletová zóna nad luxusním palácem u Černého moře je kvůli ochraně hranic, tvrdí FSB

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř luxusního paláce, který údajně patří Vladimiru Putinovi.
Rozloha paláce přesahuje 17 a půl tisíce metrů čtverečních, komplex vznikal mezi lety 2005 a 2010. Celková rozloha pozemku je až 39krát větší než území Monaka.
S ložnicí sousedí také obývací pokoj.
Nechybí ani speciální místnost pro kouření vodních dýmek. Je v ní malé pódium, podle Navalného připravené pro vyjíždějící taneční tyč.
V ruském lázeňském městě Gelendžik u Černého moře se za plotem a pod dohledem všudypřítomné ochranky nachází sedm tisíc hektarů velké území. Místo, kam není dohled z okolí, z moře a kvůli bezletové zóně ani z letadel, ukrývá podle opozičníka Alexeje Navalného největší soukromou obytnou budovu v Rusku. Patří prezidentu Vladimiru Putinovi.
Foto: palace.navalny.com
ČTK ČTK
27. 1. 2021 10:45
Ruská tajná služba uvedla, že bezletová zóna v oblasti Gelendžiku existuje kvůli ochraně hranic. Ustanovilo ji tam ministerstvo dopravy v létě 2020 kvůli "zvýšené činnosti zpravodajských služeb sousedních států včetně zemí patřících do bloku NATO", řekla Federální bezpečnostní službu (FSB) podle serveru RBK.

O černomořském letovisku Gelendžik se v Rusku v posledních dnech hovoří v souvislosti s vyšetřovací zprávou opozičního předáka Alexeje Navalného, podle níž tam má prezident Vladimir Putin luxusní palác.

V oblasti se podle tajné služby nachází základna oddělení FSB, které má na starosti bezpečnost hranic v Krasnodarském kraji. Kromě ochrany tamního úseku hranice má rovněž úkoly se "zajišťováním hospodářských a dalších legitimních zájmů země" nebo se zabývá "kontrolou ochrany vodních a biologických zdrojů". Administrativní komplex základny funguje od října 2020, dodala FSB s tím, že v oblasti mysu Idokopas není zakázána plavba lodí a tajná služba tam nemá žádné další objekty.

FSB tak reagovala na dotaz serveru RBK, jenž se týkal nedávno publikované zprávy Navalného Fondu boje s korupcí. Ten 19. ledna zveřejnil výsledky svého vyšetřování, na jehož základě tvrdí, že prezident Putin má poblíž Gelendžiku luxusní rezidenci.

Uvádí rovněž, že sídlo stálo 100 miliard rublů (přibližně 28 miliard korun) a jeho výstavbu umožnilo promyšlené korupční schéma v Putinově vnitřním okruhu. Financovali ji podle něj prezidentovi blízcí spojenci jako například šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin nebo miliardář Gennadij Timčenko. Ve zprávě rovněž zmiňuje bezletovou zónu v oblasti a říká, že k ní nelze připlout z moře.

Putin v pondělí ve videokonferenci prohlásil, že luxusní rezidenci na pobřeží Černého moře nikdy nevlastnil on ani nikdo z jeho blízkých příbuzných. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov v úterý řekl, že palác patří "jednomu nebo vícero" podnikatelům. Zároveň odmítl prozradit, kdo podle něj honosnou rezidenci vlastní, jelikož Kreml nemá právo prozrazovat jména majitelů. S dotazem ohledně bezletové zóny nad objektem Peskov novináře odkázal na FSB a Federální ochrannou službu (FSO).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy