reklama
 
 

Ruská stíhačka letěla pět metrů od amerického výzvědného letadla. Pentagon vše vyšetřuje

29. 1. 2016 20:04
Pentagon oznámil, že v minulém týdnu jeden ruský bojový letoun nad Černým mořem provedl nebezpečný manévr v těsné blízkosti výzvědného letadla, když se k němu přiblížil na méně než pět metrů. Podobné střety v mezinárodním vzdušném prostoru se staly už mnohokrát, loni dokonce USA po podobném manévru ruského letadla oficiálně protestovaly. Incident z minulého týdne USA vyšetřuje.

Washington - Ruský bojový letoun tento týden nad Černým mořem provedl nebezpečný manévr v těsné blízkosti výzvědného letadla amerického letectva, když se k němu přiblížil na méně než pět metrů.

Oznámil to v pátek Pentagon s tím, že incident se vyšetřuje. Podobné střety se v mezinárodním vzdušném prostoru staly už několikrát, loni dokonce USA po podobném manévru ruského letadla oficiálně protestovaly.

Podle mluvčí amerického ministerstva obrany se ruská stíhačka Su-27 připojila 25. ledna k americkému výzvědnému letounu RC-135U, který v té době operoval nad Černým mořem asi 60 kilometrů od ruského pobřeží.

Podle televizní stanice CNN se stíhačka nakonec odpoutala od dráhy amerického letadla způsobem, který ohrozil jeho řiditelnost, když se k němu přiblížila až na 4,5 metru.

Podobné incidenty jsou v poslední době poměrně časté: například loni v květnu se nad Černým mořem ruský a americký letoun málem střetly, když se vzájemně minuly ve vzdálenosti pouhých tří metrů.

V dubnu 2015 ruská stíhačka Su-27 provedla nebezpečný manévr u amerického výzvědného letadla nad Baltským mořem. V srpnu 2014 musel americký průzkumný letoun nad Baltským mořem narušit švédský vzdušný prostor, aby se vyhnul střetu s ruskými stíhačkami.

autor: ČTK | 29. 1. 2016 20:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama