Ruská ruleta. Proč a kdy Putin řekne ano invazi na Ukrajinu

Martin Novák Martin Novák
12. 8. 2014 14:10
Pozemní útok na záchranu separatistů je velkým rizikem a nemá velkou podporu ruské veřejnosti.
Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě.
Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – Obrovský ruský konvoj s 280 nákladními vozy naplněnými pomocí míří na východ Ukrajiny.

Moskva slibuje, že jde výhradně o pomoc pro strádající obyvatele ve městech a vesnicích pod kontrolou proruských separatistů, Kyjev a některé evropské vlády varují, že jde o začátek ruské invaze na Ukrajinu.

Po delší době se vrací otázka: Zajde Vladimir Putin tak daleko, aby poslal pozemní vojska s těžkou technikou přes ukrajinskou hranici? A za jakých podmínek by se do takového dobrodružství pustil?

Především je třeba říci, že ruskému vůdci do hlavy nikdo nevidí a nelze vynášet jednoznačné soudy. Nejmenovaný představitel NATO řekl časopisu Newsweek, že ve vedení Aliance považují pravděpodobnost ruské invaze za padesátiprocentní.

"Dnešní Rusko není moc předvídatelné. Není jasné, jaké budou jeho další kroky. V některých sférách postupuje racionálně – například v energetice –, ale míra nečitelnosti současného Ruska je podle mne mnohem vyšší než za studené války," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kai-Olaf Lang, německý analytik berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Die Stiftung Wissenschaft und Politik.

Putinova podpora separatistů na východní Ukrajině sice má podporu většiny obyvatel Ruska, ale přímá vojenská invaze ozbrojených sil je přece jen něco jiného.

Podle centra pro výzkum veřejného mínění Levada, které má pověst solidního a důvěryhodného ukazatele názorů Rusů, je jedenapadesát procent obyvatel země proti vyslání armády na Ukrajinu. Pro bylo jen devětadvacet procent dotázaných.

Rizika takového rozhodnutí jsou značná. Od vysokých ztrát na životech ruských vojáků až po další zpřísnění západních sankcí, které by vážněji ohrozilo ruskou ekonomiku.

Podle Kyjeva se bojů na východě účastní padesát tisíc ukrajinských vojáků, Moskva by tedy musela nasadit na rychlé ovládnutí byť i jen části Doněcké a Luhanské oblasti značnou sílu.

Nyní má u hranic podle různých odhadů dvacet až pětačtyřicet tisíc vojáků. Ruská armáda má nepochybně co do kvality i kvantity techniky nad ukrajinskou převahu, nicméně ukrajinské ozbrojené síly se přes počáteční pochybnosti o jejich bojeschopnosti vzchopily k útokům na separatisty a velkou část území dobyly zpět.

Ruská invaze by nepochybně narazila na odpor alespoň části ukrajinské armády. Větší než v Gruzii v roce 2008, kdy se Gruzínci při vědomí drtivé převahy nepřítele sami stáhli z Jižní Osetie.

Vladimir Putin si nicméně doma politicky těžko může dovolit, aby konflikt na východní Ukrajině skončil jeho porážkou. Aby Rusko ztratilo na region vliv a nedosáhlo alespoň některých cílů, které si stanovilo.

Například federalizaci Ukrajiny nebo záruky, že Kyjev nepožádá o členství v NATO. Stejně tak by veřejné mínění v Rusku nelibě neslo, pokud by ukrajinská armáda zdecimovala poslední bašty odporu separatistů a hrozilo její úplné vítězství.

Jedině takový vývoj by snad Kreml přiměl vážněji se zabývat tím, že se i přes velká rizika invaze vyplatí. Rusista Libor Dvořák se ale domnívá, že Rusové nějakou takzvaně velkou válku nechtějí.

"Po svých historických zkušenostech se takového většího konfliktu bojí. A věřím tomu, že když by se mnoho ruských vojáků vracelo domů v rakvi, bude mít Putin problém. Malá válka, jako byla v Gruzii, nevadí, ale toto je něco jiného. V samotném Putinovi se sváří pragmatismus s puzením obnovit impérium. Válka by vážně nabourala jeho dlouholetý cíl nějakým způsobem v Rusku nastolit sociální smír," řekl Dvořák Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Zatím je pro Rusko výhodnější povstalce zásobovat muži a zbraněmi (dokud je to možné) a poskytovat jim dělostřeleckou podporu zpoza hranice, aby se udrželi na některých místech.

Na rychlé vítězství Ukrajinců to totiž přes optimistická prohlášení armádního mluvčího Andrije Lysenka o finální fázi osvobozování Doněcka nevypadá.

"Ovládnout velké město je nesmírně komplikovaná záležitost. Dostat pod kontrolu Doněck potrvá minimálně několik týdnů," řekl novinářům velitel ukrajinského praporu Azov Andrij Bjeleckij, který v červnu velel úspěšně operaci při osvobození Mariupolu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy