Prokuratura chce pro Navalného nepodmíněný trest. Tisíce jeho zastánců zadržely úřady

Ruská prokuratura podle agentury TASS oznámila, že podpoří návrh vězeňské služby změnit opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému jeho podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný. Známý kritik Kremlu je ve vazbě od svého lednového návratu do Ruska z Německa, kde se zotavoval z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.
Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Prokuratura uvedla, že od 1. ledna do 17. srpna loňského roku se Navalnyj v rozporu s pravidly podmíněného trestu několikrát nedostavil na kontrolu a poté, co byl v září propuštěn z německé nemocnice Charité, nepřišel na kontrolu ani jednou.

O změnu podmíněného trestu na nepodmíněný požádala soud Ruská vězeňská služba (FSIN) před Navalného návratem do vlasti. Právní zástupce známého kritika Kremlu agentuře Reuters sdělil, že jeho klientovi by v takovém případě hrozilo 3,5 roku vězení.

FSIN dříve agentuře TASS sdělila, že Navalnyj měl povinnost chodit na kontroly nejméně dvakrát za měsíc ve dny stanovené úřadem, který dohlíží na splnění podmínek trestů.

Proti uvěznění Navalného demonstrovaly v neděli v Rusku desetitisíce lidí. Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a podle ruského webu OVD-Info, který policejní aktivity monitoruje, zatkla přes 5300 osob. Počet zatčených byl dnes podle OVD-Info ještě vyšší než minulou sobotu, kdy se také protestovalo ve městech napříč Ruskem.

Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil. Otravu opoziční lídr připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá.

Klidně se může stát, že Alexej Navalnyj zůstane ve vězení až do roku 2034, říká novinář

Klidně se může stát, že Alexej Navalnyj zůstane ve vězení až do roku 2034. Kreml se ho snažil přesvědčit, aby v Německu zůstal, říká novinář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy