Ruská prokuratura označila českou organizaci za nežádoucí, zastavila její činnost

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2020 14:26
Ruská generální prokuratura označila Prague Civil Society Centre (Centrum pro občanskou společnost) sídlící v Praze za "nežádoucí organizaci" představující "ohrožení základů ústavního zřízení a bezpečnosti" Ruska. Oznámil to na svém webu list Kommersant. Centrum se stalo třicátou "nežádoucí organizací" v Rusku. Na jeho vzniku se podílela česká humanitární organizace Člověk v tísni.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jan Langer

Zákon podle centra cílí na ruské občany, kteří bojují proti korupci, prosazují vládu práva nebo podporují nejzranitelnější části společnosti. Jeho cílem je umlčet nezávislé novináře, bloggery a další lidi, kteří dohlížejí na jednání mocných, míní centrum.

"Věříme, že odvážná a kreativní občanská společnost činí každou zemi lepší místem pro její občany. Zůstáváme oddáni podpoře občanských společností ve východní Evropě a střední Asii," poznamenalo centrum na svém webu.

"Popravdě nás to nepřekvapuje. Ruská federace jen pokračuje v umlčování nepohodlných organizací i jednotlivců," uvedl vedoucí mediálních a informačních projektů Člověka v tísni Tomáš Urban. S prohlášením centra se ztotožňuje.

Nevládní organizace Člověk v tísni v únoru 2015 oznámila, že v Praze vzniká Centrum pro občanskou společnost v postsovětských zemích (Prague Civil Society Centre), které bude podporovat občanské iniciativy v zemích Východního partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán), v Rusku a v zemích Střední Asie.

Centrum má tři zakladatele: polský Institute of Public Affairs, norskou organizaci Human Rights House Foundation a českou společnost Člověk v tísni, která vyhrála mezinárodní výběrové řízení na jeho vybudování. Finance poskytují dvě soukromé nadace (C.S. Mott Foundation a Oak Foundation) a česká, americká a švédská vláda, uvedl Člověk v tísni na svém webu.

Rusko zařadilo humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací loni 7. listopadu. V praxi to pro ni znamená zákaz činnosti na ruském území. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček bezprostředně po zveřejnění této informace označil důvody ruského kroku za absurdní; české ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance a vyjádřilo nad ruským krokem znepokojení.

 

Právě se děje

Další zprávy