Ruská pomsta v Černobylu: Vojáci v Rudém lese nastražili miny i pasti z granátů

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
28. 4. 2022 18:57
Výbušniny, nástražné pasti reagující na dotek či miny. Ruští vojáci jadernou elektrárnu v Černobylu opustili na konci března, odstraňování následků jejich řádění ale potrvá roky.
Tady byli Rusové. Dron odhalil opuštěné pozice okupantů v Černobylu. | Video: Reuters

Britský deník The Times popisuje, že okupanti v černobylském Rudém lese ukryli velké i malé výbušniny a jednoduché nástražné pasti vyrobené z granátů a drátů. Svět si v těchto dnech připomíná šestatřicáté výročí havárie této jaderné elektrárny.

Během ruské invaze Černobylem prošlo více než deset tisíc jednotek ruské armády. "Jsou tady stovky výbušnin a nástražných pasti. Ani nevíme, co všechno v lese je. Odminování potrvá léta," upozornil ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj při návštěvě areálu.

Podle ukrajinského ministerstva obrany ruští vojáci v Rudém lese, nejvíce kontaminované oblasti černobylské zóny, vykopali zákopy. Ocitli se tak v ohrožení zdraví nebezpečnou radiací.

Borovicový Rudý les leží v bezprostřední blízkosti atomové elektrárny. Během havárie 26. dubna 1986 absorboval velkou dávku radioaktivního prachu, který následně zbarvil stromy do ruda. Za tři desetiletí od katastrofy radionuklidy pohltila půda, ruská armáda tedy mohla vyhloubením zákopů radioaktivitu rozvířit.

"V roce 1986 Sovětský svaz vystavil nebezpečí jaderné a ekologické katastrofy celou Evropu. Tentokrát bylo nebezpečí stejné. (Ruští vojáci) nemají ponětí, co dělají, nemají ponětí o ochraně před radiací, ignorují všechny mezinárodní normy a úmluvy. Přicházejí sem jako mongolská horda," uvedl poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Bondarenko.

Desítky let staré dozimetry

Na riziko radiačního nebezpečí přitom v Černobylu upozorňuje řada cedulí, Rusové na ně však podle zaměstnanců elektrárny nebrali ohled a po Rudém lese se pohybovali bez ochranných pomůcek. Šéf Státní agentury Ukrajiny pro správu uzavřených zón Jevhenij Kramarenko vysvětlil, že velení nedalo ruským vojákům před nasazením žádné pokyny. Dozimetry, které dostali, pochází podle Kramarenka z padesátých a šedesátých let.  

"Tak zastaralá technologie pravděpodobně nebude fungovat. Leda jako psychické ujištění, že mají předmět, který monitoruje radiační situaci," dodal.

Nasazení ruských vojáků v Černobylu mělo nakonec za následek mírné zvýšení radiace. Vyšetřování týmu generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho potvrdilo, že se tak stalo v důsledku projíždějící techniky. Největší dávce radiace se pravděpodobně vystavili ruští vojáci, kteří v černobylské oblasti budovali terénní obranné prvky. Někteří ozbrojenci pracovníkům elektrárny dokonce podle agentury Reuters přiznali, že o černobylské katastrofě z roku 1986 neměli ani ponětí.

Rabování v elektrárně

Britský list The Times také napsal, že ruští vojáci z areálu zakonzervované jaderné elektrárny ukradli počítače, kancelářské vybavení a hasičské vozy. Podle ředitele ukrajinské akademie Anatolij Nosovského zničili také měřicí zařízení, rozbili trezory, odstranili počítačové servery a vytrhli základní desky. Zároveň vyrabovali obchody a prostory pro ubytování zaměstnanců

Ruská armáda obsadila Černobyl, který se nachází na hlavní trase z Běloruska do Kyjeva, hned první den invaze, opustila ji až v souvislosti se stahováním vojsk z oblasti okolo hlavního města. Nyní se okupanti soustředí na dobytí východní Ukrajiny, kontrolují také atomovou elektrárnu v Záporoží, jednu z největších svého druhu v Evropě. Při jejím obsazování na začátku března areál ostřelovali a způsobili tím požár.

V dubnu tam dorazilo více než dvacet novinářů z ruských propagandistických médií. Do elektrárny už dříve dorazili zaměstnanci ruského Rosatomu, ruského státního podniku, který provozuje jaderná zařízení. Ukrajinské úřady v dopise pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii varovaly, že Rusko chce začlenit Záporožskou jadernou elektrárnu pod Rosatom. V jejích prostorách nyní operují stovky ruských vojáků a reaktory dál vyrábí elektřinu. 

Video: Ruské tanky mají vadu, která Ukrajincům nahrává

Nepoučitelné Rusko. Jeho tanky mají vadu, která Ukrajincům nahrává. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy