Ruská policie zatýkala homosexuály i jejich odpůrce

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2013 18:35
Ukončila tak demonstraci za práva gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Petrohrad - Zatýkáním skončil v sobotu v Petrohradu pokus o uspořádání demonstrace za práva gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.

Podle agentury Interfax policie pozatýkala asi 67 lidí - a to jak z řad homosexuální komunity, tak jejich odpůrců z řad nacionalistů, pravoslavných aktivistů a kozáků.

Lidé se na Martových polích v centru města začali scházet dlouho před ohlášeným začátkem demonstrace. Mezi prvními však dorazili právě kozáci, pravoslavní a nacionalisté, kteří přišli rozehnat plánovanou akci sexuálních menšin.

Nakonec s duhovými vlajkami a transparenty proti homofobii přišla asi dvacítka homosexuálů, vzápětí jim však za zpěvu náboženských písní a modliteb přehradila cestu padesátka jejich odpůrců. Následoval zákrok policejní jednotky, která nejaktivnější účastníky incidentu odvedla do policejních autobusů.

Homofobní zákon a bojkot Ruska

V Rusku od letošního léta platí kontroverzní zákon, zakazující propagaci netradiční sexuální orientace mezi nezletilými. Nový zákon vyprovokoval protesty hlavně ve světě, včetně výzev k bojkotu ruské vodky či zimní olympiády, která se v únoru příštího roku odehraje v jihoruském Soči.

Homosexualita byla v Rusku považována za zločin až do roku 1993; ze seznamu duševních nemocí zmizela až v roce 1999, nicméně hluboké předsudky ve společnosti stále přetrvávají a netolerance v posledních letech navíc ještě roste.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy