Ruská policie zatýkala homosexuály i jejich odpůrce

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2013 18:35
Ukončila tak demonstraci za práva gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Petrohrad - Zatýkáním skončil v sobotu v Petrohradu pokus o uspořádání demonstrace za práva gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.

Podle agentury Interfax policie pozatýkala asi 67 lidí - a to jak z řad homosexuální komunity, tak jejich odpůrců z řad nacionalistů, pravoslavných aktivistů a kozáků.

Lidé se na Martových polích v centru města začali scházet dlouho před ohlášeným začátkem demonstrace. Mezi prvními však dorazili právě kozáci, pravoslavní a nacionalisté, kteří přišli rozehnat plánovanou akci sexuálních menšin.

Nakonec s duhovými vlajkami a transparenty proti homofobii přišla asi dvacítka homosexuálů, vzápětí jim však za zpěvu náboženských písní a modliteb přehradila cestu padesátka jejich odpůrců. Následoval zákrok policejní jednotky, která nejaktivnější účastníky incidentu odvedla do policejních autobusů.

Homofobní zákon a bojkot Ruska

V Rusku od letošního léta platí kontroverzní zákon, zakazující propagaci netradiční sexuální orientace mezi nezletilými. Nový zákon vyprovokoval protesty hlavně ve světě, včetně výzev k bojkotu ruské vodky či zimní olympiády, která se v únoru příštího roku odehraje v jihoruském Soči.

Homosexualita byla v Rusku považována za zločin až do roku 1993; ze seznamu duševních nemocí zmizela až v roce 1999, nicméně hluboké předsudky ve společnosti stále přetrvávají a netolerance v posledních letech navíc ještě roste.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy