Nové sankce: Schwarzenberg a další tři Češi nesmí do Ruska

ČTK ČTK, jih
Aktualizováno 30. 5. 2015 10:52
Vedle předsedy TOP 09 jsou na seznamu i Štefan Füle, Jaromír Štětina a Marek Ženíšek. Ministerstvo zahraničí jména potvrdilo. Bude chtít po Rusku vysvětlení.
Karel Schwarzenberg: "Považuji to za vyznamenání."
Karel Schwarzenberg: "Považuji to za vyznamenání." | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Haag - Rusko vydalo seznam 89 evropských politiků a diplomatů, kterým zakázalo vstup na své území. Podle finské státní televize jsou mezi nimi i čtyři zástupci Česka, ministerstvo zahraničí tuto informaci potvrdilo. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně.

Podle seznamu, který zveřejnila finská státní televize YLE, mají zákaz vstupu do Ruské federace nově i čtyři čeští politici – předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, další poslanec za TOP 09 a její místopředseda Marek Ženíšek, europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle (celý seznam najdete zde).

"Oficiálně seznam zatím nemáme, putuje k nám z ambasády zajištěnou diplomatickou poštou. Neoficiální kopii máme a můžeme potvrdit, že ta čtyři jména jsou pravdivá," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Úředníci ministerstva nyní všechny čtyři české politiky s informací, že na tomto seznamu jsou, informují.

Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že "černá listina" politiků byla zaslána už ve čtvrtek příslušným ambasádám a je podle něj odvetou za evropské sankce vůči Rusku. "Listina není založena na mezinárodním právu, není transparentní a není možné ji nějakým způsobem napadnout," řekl k ruskému seznamu Rutte, citovaný agenturou AFP.

Stejný pohled na věc má české ministerstvo zahraničí. "Nemá to žádný mezinárodní právní rámec, budeme ruskou stranu žádat o vysvětlení. Nechápeme, proč tam jsou právě tato jména," pokračuje Lagronová.

Je to ocenění naší práce

"Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat," řekl novinářům Sobotka při dnešní návštěvě Jihočeského kraje. Domnívá se, že nařízení je odpověď na to, že EU v nedávné době omezila přístup do jednotlivých zemí některým ruským politikům.

TOP 09 dlouhodobě kritizuje ruský vliv na ukrajinský konflikt. Schwarzenberg a Ženíšek například podporovali myšlenku, aby Česko dodalo zbraně Kyjevu. Ženíšek působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to, podmanit si celou tu zemi," řekl například Schwarzenberg při dubnové debatě ve Sněmovně.

Füle, který ze své bývalé pozice byl u jednání Ukrajiny s Evropskou unií o jejím možném připojení k evropskému společenství, na stejné debatě uvedl, že se Rusko chce mocensky vyrovnat Spojeným státům. "Vyjádření z před několika týdnů, že Rusko bude požadovat otevření některých podepsaných smluv o odzbrojení a omezení jaderných zbraní, této paritě se Spojenými státy napovídá," uvedl bývalý eurokomisař.

"Pokud Rusko nebude svoje území rozšiřovat donekonečna, třeba až do Rigy či Kyjeva, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím. Pro mě je to důkaz toho, že děláme svoji práci dobře," reagoval na zařazení na seznam Ženíšek.

Štětina řekl, že je v Rusku persona nežádoucí už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. "Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu," uvedl Štětina.

Také Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. "Když jsem se podíval na ta ostatní jména, tak jsem zjistil, že jsem ve velmi slušném klubu. Považuji to za vyznamenání," řekl Schwarzenberg.

Z Ruska je totalitní stát

Podle listu Het Laatste Nieuw je na listině například bývalý belgický premiér a nyní poslanec Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, který podporuje ruské opoziční strany.

"Jde o další důkaz toho, že Putinovo Rusko se stalo totalitním státem, který nemá žádnou úctu k občanským svobodám," reagoval Verhofstadt, který udržoval úzké styky se zavražděným ruským opozičním politikem Borisem Němcovem a který navštívil opozičního politika a aktivistu Alexeje Navalného během jeho domácího vězení.

Nizozemský premiér Rutte soudí, že jde o odvetu za evropské sankce vůči Rusku a evropský sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině.

Mluvčí diplomacie EU uvedla, že Rusko sice v posledních měsících neumožnilo vstup některým evropským politikům, žádný oficiální seznam však dosud nedodalo. Unie prý nicméně zaznamenala, že Rusko seznam předalo ambasádám. "Nemáme ale žádné informace o jeho právním základě nebo o kritériích," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy