Socha Koněva v Praze: Ruská média vyzdvihují Zemana a jeho slova o české ostudě

ČTK ČTK
13. 9. 2019 11:12
Hlavní ruská média informovala o rozhodnutí zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit pomník maršála Ivana Koněva, který se nachází na náměstí Interbrigády v Praze 6 - Bubenči. Ještě větší pozornost ale věnují prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že spor o sochu je českou ostudou.
Socha maršála Koněva v Praze.
Socha maršála Koněva v Praze. | Foto: MČ Praha 6

Zprávy ruských médií o zasedání pražských zastupitelů se opírají o Zemanův komentář, který ve čtvrtek vysílala televize Barrandov. "Je to naše ostuda, protože ať byl Koněv jaký byl, byl to symbol těch vojáků, kteří mimo jiné padli i při osvobozování Prahy," řekl prezident.

Mnohá ruská média, včetně armádní televize Zvezda, prokremelského bulváru Life nebo serveru Moskovskij komsomolec, označují Zemanova slova za reakci na rozhodnutí Prahy 6, přestože rozhovor s českým prezidentem byl natočen už v pondělí, tři dny před schůzí zastupitelstva.

První kanál ruské státní televize informoval, že místo Koněvova památníku chce Praha 6 vybudovat nový pomník rudoarmějcům. "Jak ale říká Zeman, od místní samosprávy je možné očekávat cokoli včetně podzemních garáží," konstatovala televize.

Veřejnoprávní televize OTR upozornila na protest ruského velvyslanectví v Praze, který rozhodnutí Prahy 6 označilo za nehorázné. "Diplomati ale nijak nekomentovali plány Čechů vybudovat na tomtéž místě památník na počest hrdinných osvoboditelů Prahy. Právě on má podle místních zastupitelů dokládat hrdinství padlých rudoarmějců," uvedla televize.

O vývoji sporu o Koněvovu sochu dnes obsáhle informoval list Kommersant. Předpověděl, že přenesení pomníku nepochybně vyvolá nové debaty. Deník konstatoval, že "skandál možná mohl utichnout, jak se to stalo v předešlých letech. Olej do ohně ale přilil ministr kultury Vladimir Medinskij". Ruský ministr v jednom z rozhovorů přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k nacistickým pohlavárům.

Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše

Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše | Video: Rossija24
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy