Ruská armáda bojuje s vnitřním nepřítelem. Onucemi

Alexandra Malachovská
18. 1. 2013 13:05
Tažení proti kusu látky namísto ponožek vede sám ministr obrany
Ruské tradice stranou? Armáda se chce zbavit ojedinělého kusu výstroje - látky do bot. (Ilustrační foto.)
Ruské tradice stranou? Armáda se chce zbavit ojedinělého kusu výstroje - látky do bot. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruská armáda vytáhla do boje s "vnitřním nepřítelem" - s onucemi. Kusem látky, který si ruští vojáci už stovky let omotávají kolem chodidel místo ponožek.

Vrchním velitelem v tažení proti onucím je sám ministr obrany Sergej Šojgu, který je v úřadu od listopadu. Do konce roku mají ruské onuce zcela upadnout v zapomnění. A zmizet nejen z vojenské výstroje, ale i z armádního slovníku.

"Do konce (letošního) roku musíme zapomenout na slovo onuce," prohlásil Šojgu na setkání s armádními veliteli. "Venku je rok 2013 a my pořád mluvíme o onucích," osočil se na své podřízené během porady, kterou přenášely ruské televize.

Ministerstvo obrany už podle něj schválilo rozpočet na příští rok, který počítá s modernizací vojenské výstroje. Svému náměstkovi, armádnímu generálovi Dmitriji Bulgakovovi, pak uložil, aby likvidaci onucí zajistil.

"Vyhodnoťte nové požadavky a splňte tento úkol," rozkázal ministr, který má hodnost generála.

Historie se opakuje

Zbavit se onucí se ruská armáda snaží mnoho let. Tradiční kus látky vojáci nosili již za cara Petra I., nahradit onuce punčochami se armádní reformátoři pokoušeli už v 18. století.

K holinkám z kirzy onuce patří. (Ilustrační foto.)
K holinkám z kirzy onuce patří. (Ilustrační foto.) | Foto: Jiří Just

Přestože sousední Bělorusko a Ukrajina onuce zcela vyřadily již v roce 2008, v ruské armádě se tradiční obutí stále používá. Chválí si je prý hlavně vojáci v klimaticky náročných regionech. V teplých měsících dostávají bavlněnou látku, v chladných vlněnou.

Stoupenci onucí navíc zdůrazňují, že dokud se v armádě budou používat holinky z kirzy - textilní imitace připomínající prasečí kůži, onuce ani zmizet nemohou. Zatímco prý ponožka při chození v této hrubé obuvi sklouzne nebo se rychle roztrhá, pevně a správně omotaná onuce uchrání nohu před zraněním i puchýři.

Nemluvě o tom, že vojáci fasují nepadnoucí ponožky nesprávných velikostí, zatímco u onucí na velikosti nezáleží.

Zachraňte onuce!

Holinky z kirzy, které už za carského Ruska vymyslel vynálezce Michail Pomorcev, se vojákům osvědčily za druhé světové války, ale nosili je také myslivci, geologové i dělníci nejrůznějších profesí. V bahně prý nohu ochrání mnohem lépe než polobotky či takzvané kanady.

Onuce pak oceňují i sami vojáci. "Z hlediska hygieny jsou podstatně lepší než ponožky. Týden se nemusí prát a jsou stále svěží," uvedl pro deník Izvěstija plukovník Anatolij Matvějčuk.

Podle něj onuce také ochrání nohy před plísněmi. Jejich nevýhodou je prý jen to, že "nejsou estetické".

Kritici však namítají, že kvalitní moderní obuv nabízí daleko vhodnější a pohodlnější ochranu pro obránce vlasti. Podle vojenských specialistů problém není ani tak v onucích, jako v nekvalitní obuvi, kterou současná ruská armáda disponuje.

 

Právě se děje

Další zprávy