Tři měsíce invaze v mapách: Kde Ukrajinci porazili Rusy a kdy nastal zvrat ve válce

Martin Novák Štefan Novák Martin Novák, Štefan Novák
23. 5. 2022 6:19
Agrese na Ukrajině trvá tři měsíce. Kreml za tu dobu dobyl pás na jihu země, který propojil s územím pod kontrolou proruských separatistů. Invazní vojska naopak neuspěla u Kyjeva a na severu Ukrajiny, rovněž ofenziva na Donbase postupuje velmi pomalu. V grafice shrnujeme, jak se měnily pozice ruské a ukrajinské armády. Co Rusové okupovali a jakou část tohoto území se Kyjevu podařilo dobýt zpět.

Tři měsíce ruské agrese

Podívejte se, jak se vyvíjela situace na bojišti od prvního dne invaze až dodnes.

Stav před 24. únorem

V roce 2014 Kreml anektoval Krymský poloostrov a ruská armáda společně s proruskými separatisty odtrhla od Ukrajiny části Doněcké a Luhanské oblasti. Frontové linie se zde ustálily po bojích o město Debalceve v únoru 2015 a až do začátku invaze se prakticky nepohnuly.

24. únor a 25. únor

Ruská armáda zaútočila na Ukrajinu ze severu, východu a jihu. Vojáci se dostali ke Kyjevu a Charkovu, obsadili severní část Luhanské oblasti a z Krymu část jihovýchodní Ukrajiny, kde dosáhli k městům Cherson a Melitopol.

Ruští výsadkáři po tuhých bojích dobyli vojenské letiště Hostomel u Kyjeva. V metropoli se invazní oddíly pokoušely zavraždit nebo zajmout prezidenta Volodymyra Zelenského a další přední ukrajinské politiky.

Začátek března

Rusové dostali pod kontrolu celou Chersonskou oblast na jihu a obklíčili Mariupol. Ukrajinští obránci ale zastavili ruský postup na Mykolajiv a Oděsu.

U Kyjeva začala ukrajinská protiofenziva ve městech Makariv, Irpiň a na severovýchodním předměstí Brovary.

Začátek dubna

Ruské síly se po neúspěšném pokusu o obklíčení úplně stáhly od Kyjeva a na severu z Černihivské a Sumské oblasti. Překročily zpět hranice do Běloruska a Ruska. Následně vyšlo najevo, že v některých okupovaných městech - například v Buči, Irpini nebo Boroďjance - se ruští vojáci dopouštěli vražd, mučení a znásilňování.

Ukrajinská armáda potvrdila, že Rusové dobyli a kontrolují strategicky důležité město Izjum jižně od Charkova. Po blamáži u Kyjeva Kreml 18. dubna spustil ofenzivu na Donbase.

Polovina května

Rusové po dlouhém obklíčení a ostřelování kompletně dobyli Mariupol, poslední ukrajinští obránci města se stáhli do podzemních prostor ocelárny Azovstal. Ukrajinci při protiofenzivě na severu vytlačili ruské jednotky do vzdálenosti několika desítek kilometrů od Charkova, ruské dělostřelectvo už nemůže druhé největší ukrajinské město bombardovat.

Ruská ofenziva na Donbase postupuje velmi pomalu, Rusové dobyli jen několik vesnic a město Popasna. Ukrajinské dělostřelectvo zabilo skoro pět stovek ruských vojáků, kteří se 11. května pokusili překročit východně od Charkova řeku Severní Doněc.

Co Ukrajina dobyla zpět

Tato mapa přehledně ukazuje, které území Ukrajinci dobyli zpět (vyznačeno zeleně) a které části země Rusové stále okupují (vyznačeno červeně).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy