"Tati, jsi můj hrdina." Za obrázek dcery míří Rus do vězení, dívka do dětského domova

bb bb
30. 3. 2023 13:51
Ruského otce samoživitele, který utekl z domácího vězení, měli zadržet v běloruském Minsku. Alexej Moskaljov uprchl těsně předtím, než ho soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery. Agentuře Reuters to potvrdil advokát a obránce lidských práv Dmitrij Zachvatov.
Ruského otce odsoudili v souvislosti s protiválečným obrázkem dcery. Zadrželi ho na útěku v Minsku. | Video: Reuters

Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon. Do problémů se zákonem se dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Máša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu. Nakreslila, jak ruské rakety padají na ukrajinskou matku s dítětem. To přimělo ředitele školy zavolat policii. 

Foto: Aktuálně.cz

Policie začala prověřovat Moskaljovo chování na sociálních sítích a za kritické komentáře na adresu ruské armády mu byla nejprve uložena pokuta 35 000 rublů (v přepočtu necelých 10 000 korun). V prosinci proti němu vyšetřovatelé zahájili další řízení pro podezření z diskreditace ozbrojených sil, tentokrát na základě červnového příspěvku na sociálních sítích.

Moskaljovi, na kterého tento měsíc uvalili domácí vězení, odebrali dceru a přemístili ji do dětského domova v jejich rodném městě Jefremov, které leží jižně od Moskvy. Případ vyvolal pobouření mezi ruskými aktivisty za lidská práva a podnítil internetovou kampaň za opětovné spojení otce a dcery.

Moskaljova chtějí zbavit rodičovských práv

Muž se měl v úterý 28. března dostavit před soud a vyslechnout si rozsudek kvůli svým protiválečným komentářům na sociálních sítích. Tajemnice soudu ale oznámila, že Moskaljov si ho nevyslechl, protože utekl z domácího vězení. Soud ho přesto poslal na dva roky do trestanecké kolonie za diskreditaci ruské armády. Maša zůstává v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

"Myslím, že rozsudek je naprosto nespravedlivý, protože neexistuje žádný důkaz o jeho vině. Je založen na nějakých výpovědích svědků a nějakých dokumentech, které byly všechny pochybné. Soud nebral v potaz všechny sporné body. Myslím, že se proti rozsudku bude třeba později odvolat jako proti nezákonnému a nespravedlivému," řekl po vynesení verdiktu další z Moskaljovových právníků Vladimir Bilienko.

Zakázaná ruská skupina pro lidská práva Memorial uvedla, že Moskaljova považuje za politického vězně. Právník rodiny navštívil Mášu v úterý v dětském domově a přišel s kresbami, které pro otce vytvořila. Mohl si také vyfotografovat dopis, který mu napsala a na kterém stálo: "Tati, jsi můj hrdina," uvádí se ve videu, které zveřejnila nezávislá zpravodajská stanice SOTAvision.

Z ruky do ruky. Ukrajinská vesnice o sedmi obyvatelích čtrnáct krát změnila správce | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy