Rus viněný z vraždy Litviněnka chce s Brity spolupracovat

ČTK ČTK
19. 3. 2015 21:30
Litviněnko byl otráven izotopem radioaktivního polonia, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání s ruskými agenty.
Ruští agenti Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun.
Ruští agenti Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun. | Foto: Reuters

Londýn - Rus, kterého Britové řadí k hlavním podezřelým v kauze bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka, jenž v roce 2006 zemřel v Londýně na otravu, se po letech mlčení prý rozhodl spolupracovat s britskými vyšetřovateli. Podle zpravodajské stanice BBC to ve čtvrtek oznámil člen vyšetřovacího týmu Robin Tam.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým. Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall nedávno vyšetřovatelům řekl, že oba agenty žijící v Rusku stále britská policie podezřívá z vraždy.

Muž, který se představil jako Dmitrij Kovtun, nyní navázal kontakt s britskými vyšetřovateli a řekl, že jim chce poskytnout jistý důkaz, řekl advokát Robin Tam k případu, který léta komplikuje vztahy mezi Británií a Ruskem. Není podle něj ale zatím jasné, o jaký důkaz se má jednat a kdy a jak ho Rus chce poskytnout vyšetřovatelům v čele se soudcem Robertem Owenem.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Od ledna vede Británie veřejné vyšetřování Litviněnkovy smrti, což loni na žádost agentovy vdovy schválila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle vdovy po Litviněnkovi, Mariny Litviněnkové, klíčové k odhalení pravdy. Litviněnková věří, že za smrtí jejího muže stojí Moskva, která to ale popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy