Rus viněný z vraždy Litviněnka bude prý vypovídat přes video

ČTK ČTK
15. 6. 2015 20:18
Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel. | Foto: Reuters

Londýn - Jeden z hlavních podezřelých v případu vraždy bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka bude prý v rámci probíhajícího vyšetřování vypovídat. S odvoláním na pondělní prohlášení britského soudce Roberta Owena o tom informovala agentura Reuters. Dmitrij Kovtun, který obvinění vůči sobě odmítá, podá prý výpověď prostřednictvím videomostu z Ruska.

Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu. Později přišel s tvrzením, že se Litviněnko, který zemřel v roce 2006 v Londýně na otravu, mohl nedopatřením otrávit sám.

Den Kovtunova výslechu podle Owena ještě nebyl stanoven, britská média ale spekulují o konci července.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání právě s ruským agentem Kovtunem a jeho kolegou Andrejem Lugovým v Londýně v listopadu 2006. Zemřel tři týdny po schůzce.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes. Současné vyšetřování případu započalo letos v lednu poté, co vláda schválila žádost Litviněnkovy vdovy, a trvat by mělo do konce letošního roku. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy