"Ježíš ze Sibiře" souvěrcům zakazoval peníze i jíst maso. Teď ho zatkla policie

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 9. 2020 15:30
Agenti ruské tajné služby FSB a policisté tento týden v hlubinách Sibiře zatkli devětapadesátiletého Sergeje Toropa, známého také jako Vissarion. Pod tímto jménem vedl až čtyři tisíce následovníků, kteří ho mají za reinkarnaci Ježíše.
Sergej Torop se považuje za reinkarnaci Ježíše.
Sergej Torop se považuje za reinkarnaci Ježíše. | Foto: Reuters

Spolu s Toropovem zatkly ozbrojené složky i dva jeho blízké spolupracovníky - Vadima Redkina, který byl ještě v době Sovětského svazu bubeníkem chlapecké hudební skupiny, a Vladimira Vedernikova, píše britský deník The Guardian

Úřady je obvinily z toho, že profitovali ze svých náboženských aktivit, lákali z lidí peníze a současně své souvěrce psychicky týrali. Ruský server The Moscow Times doplňuje, že vyšetřovatelé muže vyslýchali už v únoru kvůli možnému podvodu spojenému s posíláním dětí do škol. Co se po jejich zatčení stane s tisíci příslušníky církve, není zatím zřejmé.

Vůdce sekty Sergej Torop až do pádu Sovětského svazu vedl běžný život. V 18 letech nastoupil na povinnou dvouletou vojenskou službu a z ní zamířil na dva roky do Mongolska, kde pracoval na stavbách. Tři roky pak ještě pracoval v továrně na Sibiři, než se z něj stal dopravní policista. O tuto práci v roce 1989 přišel.

Pak přišlo jeho "probuzení". Torop založil Církev poslední vůle, do které se postupně přidávali lidé nejen z Ruska, ale i z celé Evropy nebo Austrálie. Společně žijí v odlehlém místě na Sibiři v Krasnojarském kraji.

S Toropem v roce 2002 hovořil reportér britského deníku The Guardian. Jeho sekta kombinuje praktiky z více náboženství, například z buddhismu nebo taoismu. Velký vliv mají také přírodní prvky.

Následovatelé Toropa proto například nosí strohé oblečení, modlí se při zvuku zvonu, dodržují různé náboženské obřady, nesmí v komunitě používat peníze a jsou povinně vegani. Zvířata kult ani nechová. Lidé také nesmí kouřit, pít a nadávat. 

Místo Vánoc narozeniny zakladatele

Církev má rovněž vlastní kalendář, který začíná rokem, kdy se Torop narodil. V kalendáři chybí Vánoce, následovníci ale slaví ročně dva velké svátky: 14. ledna mají hostinu u příležitosti narozenin svého zakladatele, ten největší pak přichází 18. srpna, kdy údajně "Ježíš ze Sibiře" poprvé vedl kázání.

"Všechno je tu zakázané. Nemáme dovoleno dělat nic, jen se zamilovat," popsala před lety britskému deníku pravidla komunity tehdy 28letá matka tří dětí, která v sektě žila od svých 18 let. Mezi členy patří muzikanti, herci, učitelé, lékaři nebo také bývalý armádní důstojník i například vysoký činitel běloruské státní železniční společnosti. Ti často zanechali celý svůj život i rodinu a přidali se k Toropovi.

Britský deník zároveň upozorňuje ještě na jinou verzi Toropova příběhu o "probuzení". Nejprve se prý za Ježíše neoznačoval a prohlašoval, že Ježíš jen pozoruje Zemi z oběžné dráhy a že Rusku vládne Panna Marie. Později verzi změnil a prohlásil se za jeho reinkarnaci.

"Je to velmi komplikované. Ale abych to zjednodušil, ano, jsem Ježíš Kristus," vysvětloval před lety reportérovi. "Nejsem Bůh. Je chyba dívat se na Ježíše jako na Boha. Ale jsem živoucí slovo otce Boha. Cokoliv chce Bůh říct, řekne mým prostřednictvím," dodával.

 

Právě se děje

před 49 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy