Rumunští socialisté chtějí hlasovat o nedůvěře vlastní vládě. Vadí jim zákon chránící korupčníky

ČTK ČTK
18. 6. 2017 18:06
Poslanci za rumunskou socialistickou stranu požadují v parlamentu hlasování o důvěře pro vládu, ve které mají většinu. Jsou nespokojeni s tím, že současný premiér Sorin Grindeanu nedokázal zmírnit protikorupční zákon, který by ochránil stranické funkcionáře před skládáním účtů za prohřešky z minulosti, kdy byli u moci.
Nedávné rumunské demonstrace proti korupci.
Nedávné rumunské demonstrace proti korupci. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunská vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) podala v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry své vlastní vládě v čele s premiérem Sorinem Grindeanuem. 

Před několika dny již ho vyzvala, aby s celým kabinetem odstoupil, což ale 43letý politik odmítl. Následně ho strana vyloučila ze svých řad. Hlasovat o nedůvěře by se mělo ve středu.

Podporu vládě před několika dny stáhl už také menší koaliční partner sociálních demokratů Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Předseda PDS Liviu Dragnea již dříve prohlásil, že ztratil důvěru ve vládu a Grindeanua několikrát vyzval k demisi, ale marně.

Nezávislí pozorovatelé citovaní agenturou Reuters uvádějí, že socialisté jsou nespokojeni s tím, že Grindeanu neuspěl s úkolem zmírnit protikorupční zákon, který by ochránil stranické funkcionáře před skládáním účtů za prohřešky z minulosti, kdy byli u moci.

Vláda koncem ledna chtěla dekretem zrušit trestnost některých korupčních činů.

Odstartovala tím ale nebývalou vlnu největších demonstrací od pádu komunismu. Kabinet proto začátkem února nařízení stáhl, což má ale ještě schválit parlament, ve kterém mají sociální demokraté jako vítězové prosincových voleb spolehlivou většinu.

Vlna skandálů

Loni stanulo v Rumunsku před soudem téměř 1300 funkcionářů obžalovaných kvůli korupčním případům, jež způsobily škody v celkové výši v přepočtu sedm miliard korun.

Tlak na změny vyvíjí zejména předseda sociálních demokratů Liviu Dragnea, který premiéra Grindeanua doposud podporoval.

Dragnea je jedním z politiků, které soud v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení.

Teď čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy