Rumunští socialisté chtějí hlasovat o nedůvěře vlastní vládě. Vadí jim zákon chránící korupčníky

ČTK ČTK
18. 6. 2017 18:06
Poslanci za rumunskou socialistickou stranu požadují v parlamentu hlasování o důvěře pro vládu, ve které mají většinu. Jsou nespokojeni s tím, že současný premiér Sorin Grindeanu nedokázal zmírnit protikorupční zákon, který by ochránil stranické funkcionáře před skládáním účtů za prohřešky z minulosti, kdy byli u moci.
Nedávné rumunské demonstrace proti korupci.
Nedávné rumunské demonstrace proti korupci. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunská vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) podala v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry své vlastní vládě v čele s premiérem Sorinem Grindeanuem. 

Před několika dny již ho vyzvala, aby s celým kabinetem odstoupil, což ale 43letý politik odmítl. Následně ho strana vyloučila ze svých řad. Hlasovat o nedůvěře by se mělo ve středu.

Podporu vládě před několika dny stáhl už také menší koaliční partner sociálních demokratů Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Předseda PDS Liviu Dragnea již dříve prohlásil, že ztratil důvěru ve vládu a Grindeanua několikrát vyzval k demisi, ale marně.

Nezávislí pozorovatelé citovaní agenturou Reuters uvádějí, že socialisté jsou nespokojeni s tím, že Grindeanu neuspěl s úkolem zmírnit protikorupční zákon, který by ochránil stranické funkcionáře před skládáním účtů za prohřešky z minulosti, kdy byli u moci.

Vláda koncem ledna chtěla dekretem zrušit trestnost některých korupčních činů.

Odstartovala tím ale nebývalou vlnu největších demonstrací od pádu komunismu. Kabinet proto začátkem února nařízení stáhl, což má ale ještě schválit parlament, ve kterém mají sociální demokraté jako vítězové prosincových voleb spolehlivou většinu.

Vlna skandálů

Loni stanulo v Rumunsku před soudem téměř 1300 funkcionářů obžalovaných kvůli korupčním případům, jež způsobily škody v celkové výši v přepočtu sedm miliard korun.

Tlak na změny vyvíjí zejména předseda sociálních demokratů Liviu Dragnea, který premiéra Grindeanua doposud podporoval.

Dragnea je jedním z politiků, které soud v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení.

Teď čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 48 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy