Rumunský prezident nepověří sestavením vlády šéfa vítězné strany. Vadí mu, že byl odsouzen za podvod

ČTK ČTK
13. 12. 2016 22:33
Rumunský prezident Klaus Iohannis nepověří sestavením vlády Liviu Dragnea. Důvodem je, že lídr Sociálnědemokratické strany, která se ziskem 45,5 procenta vyhrála nedělní parlamentní volby, byl letos v dubnu podmínečně odsouzen k dvouletému vězení kvůli podvodům a podplácení. Na svém rozhodnutí nebude nic měnit, ani když bude změněn zákon, který zabraňuje účast ve vládě těm, kteří byli v minulosti odsouzeni nebo jsou vyšetřováni kvůli korupci, jak se snaží prosadit sociální demokraté.
Lídr Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea.
Lídr Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis rozhodně trvá na tom, že mandát k sestavení nové vlády od něj nedostane Liviu Dragnea, šéf Sociálnědemokratické strany (PSD), která zvítězila v nedělních parlamentních volbách. Na úterní tiskové konferenci zopakoval, že sestavením kabinetu nepověří nikoho, kdo není bezúhonný. Dragnea byl letos odsouzen k podmíněnému trestu.

"Stanovil jsem kritéria bezúhonnosti (pro jmenování předsedy vlády) ještě před volbami, aby po nich nebyly žádné diskuse. A tato kritéria jsou stále v platnosti," prohlásil podle agentury AFP nejvyšší rumunský představitel v Bukurešti.

Dodal, že na tomto svém stanovisku nic nezmění, i když bude změněn zákon, který zabraňuje účast ve vládě každému, kdo byl v minulosti odsouzen nebo je vyšetřován kvůli korupci. Tuto úpravu právního předpisu chtějí prosadit sociální demokraté.

Dragnea sám už v neděli, když bylo jasné vítězství jeho PSD, prohlásil, že bude o post premiéra usilovat. Přitom byl letos v dubnu podmínečně odsouzen k dvouletému vězení kvůli podvodům a podplácení s cílem ovlivnit v roce 2012 referendum o sesazení tehdejšího prezidenta Traiana Basesca.

PSD v neděli vyhrála volby do Poslanecké sněmovny ziskem 45,5 procenta hlasů a do Senátu se 45,71 procenta hlasů. Míří tak zpátky k moci po loňské demisi kabinetu sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty, vynucené masovými demonstracemi, které vyvolal tragický požár v bukurešťském nočním klubu se 64 oběťmi. Mnozí neštěstí přičetli neúnosné korupci v zemi, neschopnosti veřejné správy a opomíjení bezpečnostních norem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy