Rumunský premiér končí. Z funkce ho vyhnaly masové protesty po požáru v Bukurešti

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2015 21:57
Rumunský premiér Victor Ponta ještě během středy rezignuje. Učiní tak po ostrých protestech, které vyvolala smrt 32 lidí během pátečního požáru v hudebním klubu v Bukurešti. V úterý požadovalo Pontovu rezignaci před sídlem vlády přes 13 000 lidí, kteří žádali i konec ministra vnitra Gabriela Oprey a starosty čtvrtého bukurešťského obvodu, kde k požáru došlo. Prezident Klaus Iohannis vyzval k potření všudypřítomné korupce a liknavosti úřadů.
Victor Ponta.
Victor Ponta. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunský premiér Victor Ponta i se svou vládou končí. Nedohnaly ho k tomu korupční skandály, kvůli nimž byl obžalován hned v 17 bodech, ale páteční požár v bukurešťském hudebním klubu, který si doposud vyžádal 32 mrtvých a na dvě stovky zraněných.

"Doufám, že rezignace vlády uspokojí lidi, kteří byli v ulicích," poukázal Ponta na úterní demonstrace v Bukurešti a v několika dalších rumunských městech. "Musím přiznat, že hněv ve společnosti je oprávněný," prohlásil odstupující premiér.

Zatím jeho odstoupení ale hněv Rumunů neuklidnilo. Večer pochodovalo centrem metropole opět 15 tisíc až 25 tisíc Rumunů a tisíce dalších vyšly do ulic jiných měst po celém Rumunsku, včetně Sibiu, Kluže a Temešváru.

V úterý večer se před sídlem vlády v Bukurešti dožadovalo podle různých zdrojů 13 až 20 tisíc lidí nejen demise premiéra, ale i odstoupení ministra vnitra Gabriela Oprey a starosty obvodu, v němž se neštěstí odehrálo. "Ponta, demise", "Oprea, demise", "Vrazi", provolával dav demonstrantů, který se navečer shromáždil na Vítězném náměstí v centru rumunské metropole.

"Victor Ponta se vzdává svého mandátu. Někdo musí převzít odpovědnost za to, co se stalo. Je to vážná věc a slibujeme rychlé vyřešení situace," řekl v parlamentu šéf vládnoucí sociálně demokratické strany Liviu Dragnea.

Prezident vyzval k "zásadní změně společnosti"

Ponta přitom koncem září přežil hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice. Té byla trnem v oku premiérova obžaloba z padělání listin, daňových úniků a praní špinavých peněz.

Opoziční zákonodárci ale nesehnali dostatečnou podporu, a tak se pro premiérův konec vyslovilo pouze 207 poslanců, přičemž aby návrh prošel, muselo by ho podpořit 275 zákonodárců.

Ministerský předseda ale tvrdošíjně popírá, že by spáchal něco nezákonného. Případ, jímž se justice zabývá, se týká let 2007 a 2008, kdy Ponta pracoval jako právník.

Premiér v červenci v reakci na vznesená obvinění odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany. Prezident Klaus Iohannis ho vyzval, aby rezignoval i jako premiér, což Ponta odmítl s tím, že obvinění jsou politicky motivovaná.

Iohannis, který po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí, musí nyní rozhodnout, koho pověří sestavením nové vlády. Ta pak potřebuje, aby jí parlament vyjádřil důvěru.

Po dvou neúspěšných pokusech tedy hrozí předčasné volby; řádný termín voleb je až za rok. Zatímco parlamentní opozice volá po okamžitých volbách, vládní koalice dala najevo, že se pokusí udržet u moci po zbytek mandátu. Iohannis dnes řekl, že oddělená jednání s představiteli politických stran o situaci a o nové vládě zahájí ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy