Obžalovaný rumunský premiér ustál hlasování o nedůvěře. Vládní poslanci opozici nepomohli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 9. 2015 12:57
Rumunský premiér Victor Ponta v úterý přečkal hlasování parlamentu o nedůvěře, které navrhla opozice. Předseda vlády čelí obžalobě z padělání listin, daňových úniků a praní špinavých peněz. Hlasování tak bylo pro Pontu prvním velkým testem od chvíle, kdy proti němu zahájila vyšetřování protikorupční prokuratura. Nejvyšší soud minulý týden v pondělí předběžným řízením zahájil projednávání obžaloby. Podle agentury Reuters Ponta dnešní hlasování o vyslovení nedůvěry přečkal jen díky tomu, že se poslanci ze stran vládní koalice zdrželi. Opoziční liberálové, kteří hlasování vyvolali, přitom marně doufali, že se k nim přidá část zákonodárců z vládního tábora.
Rumunský premiér Victor Ponta. Ilustrační foto.
Rumunský premiér Victor Ponta. Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy