Rumunsko hlásí první potvrzený případ prasečí chřipky

Reuters Pavel Vondra, Reuters
27. 5. 2009 12:03
První osobu infikovanou virem A/H1N1 evidují čerstvě také v Singapuru
Foto: Reuters

Bukurešť/Singapur - Rumunsko ve středu oznámilo, že registruje první případ nákazy novým chřipkovým virem A/H1N1, známým též coby mexická či prasečí chřipka.

Oznámil to novinářům ministr zdravotnictví Ion Bazac. Jde prý o ženu, která trvale žije v USA. V Bukurešti byla hospitalizována i se třemi příbuznými.

Svůj první potvrzený případ dnes oznámil také Singapur, jedna z nejvytíženějších křižovatek lodních i leteckých tras.

Nakaženou je 22letá singapurská žena, která se v úterý vrátila z New Yorku. Přes teplotní skenery na letišti prošla bez problémů, horečka u ní totiž propukla až později.

V současnosti je v nemocnici, kde na ni byla uvalena karanténa. Její zdravotní stav je prý stabilizovaný. Vláda zároveň vyzvala spolucestující infikované ženy z dotyčného letu, aby se přihlásili úřadům. I oni by měli jít do karantény.

Počet zemí, kam se nová chřipka rozšířila, už přesáhl padesátku. Oficiální statistiky Světové zdravotnické organizace nicméně poslední vývoj zatím neodrážejí - jejich aktualizace probíhá postupně na základě ověřování výsledků dodatečnými laboratorními testy.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy