Rúhání: Ukončení vyšetřování Íránu je velký úspěch a vítězství

ČTK ČTK
16. 12. 2015 18:32
Formální ukončení vyšetřování Íránu kvůli obvinění, že v minulosti pracoval na výrobě jaderné zbraně, bylo jedním z bodů dohody mocností s Teheránem. Podle prezidenta Hasana Rúháního splní Írán své zbývající závazky vyplývající ze smlouvy v následujících dvou týdnech, sankce by tak bylo možné zrušit v lednu. Teherán musí mimo jiné snížit počet centrifug a zbavit se zásob obohaceného uranu. Rúhání mluví o "morálním, politikém a právním vítězství" své země.
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Teherán - Úterní rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o uzavření deset let trvajícího vyšetřování íránských jaderných aktivit je velkým úspěchem, uvedl ve středu íránský prezident Hasan Rúhání. Krok MAAE rovněž označil za "morální, politické a právní vítězství".

Íránský prezident v televizním projevu řekl, že Teherán se tak nyní může soustředit na plnění zbývajících závazků vyplývajících z červencové dohody se světovými mocnostmi. Formální ukončení vyšetřování Íránu kvůli obvinění, že v minulosti pracoval na výrobě jaderné zbraně, bylo právě jedním z bodů dohody s Teheránem.

Dohodu s Íránem v létě uzavřelo šest velmocí (Británie, Čína, Francie, Rusko, USA a Německo) a Írán se v ní zavázal k omezení jaderného programu. Výměnou za značné ústupky a rozsáhlou kontrolu íránských jaderných provozů má mezinárodní společenství zrušit sankce, kterým Teherán kvůli spornému nukleárnímu programu čelí.

Podle Rúháního splní Írán své zbývající závazky vyplývající ze smlouvy v následujících dvou týdnech, sankce by tak bylo možné zrušit v lednu. Teherán musí mimo jiné snížit počet centrifug a zbavit se zásob obohaceného uranu.

"Íránské hospodářství již nebude zasaženo sankcemi, což umožní mnohem větší interakci se světem," uvedl Rúhání. "Zveme zahraniční společnosti a vlády, které by rády spolupracovaly s Íránem, aby využily této příležitosti, která se objeví během několika týdnů," dodal íránský prezident. Írán přitom označil za nejbezpečnější zemi v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy