Rudý les zadusil život, za nehodu mohlo oko Moskvy. Osm mýtů o katastrofě v Černobylu

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2016 12:15
Černobyl je jedinou havárií, kdy výbuch nastal přímo v reaktoru. Ve Fukušimě zůstaly před pěti lety reaktory nedotčené, tsunami porušila pouze chladicí systémy reaktorů. Ve Three Miles se v roce 1979 jeden reaktor částečně roztavil. V Rudém lese, krátce po výbuchu reaktoru extrémně zamořené oblasti, dnes žijí zvířata.
Silnice před katastrofou a teď.
Silnice před katastrofou a teď. | Foto: Ondřej Hruška

PrahaČernobylská katastrofa před třiceti lety, 26. dubna 1986, svět nevyděsila. Protože o ní v prvních hodinách nic nevěděl.

Až za několik dní se začaly hledat odpovědi na otázky, co se vlastně stalo. I to je důvod, proč některé mýty a omyly přetrvávají dodnes.

Aktuálně.cz vyvrací osm nejrozšířenějších fám. A připomíná, jak to bylo doopravdy.

Fáma 1)  Evakuace nedalekého města Pripjať začala okamžitě po výbuchu reaktoru 26. dubna.

Začala až druhý den, 27. dubna odpoledne. Zvýšené radiaci tak bylo v prvních hodinách vystaveno přes padesát tisíc lidí.

Fáma 2) Katastrofu oznámila sovětská vláda.

Ne. SSSR nehodu a její rozsah a závažnost zpočátku tajil. Jako první informovalo o naměření zvýšení radiace Švédsko. Paradoxem je, že informace mělo i Finsko, ale nezveřejnilo naměřené hodnoty s tím, že experti je považovali za technickou závadu na měřicích přístrojích.

Fáma 3) Elektrárna byla ihned po nehodě uzavřena.

Není to pravda. Fungovala až do roku 2000, kdy byl odstaven poslední ze čtyř reaktorů. Druhý skončil v roce 1991 a třetí o pět let později.

Fáma 4) V prvních dnech a týdnech po havárii zemřely stovky, možná tisíce lidí.

Tato čísla jsou jednoznačně nadsazená. Podle oficiálních údajů zemřelo 31 zaměstnanců elektrárny a hasičů, kteří se podíleli na bezprostřední likvidaci následků. Přesné údaje o tom, kolik lidí zemřelo na následky katastrofy v dalších letech, nejsou k dispozici.

Fáma 5) Zemí, která byla nejvíce zasažena spadem, byla Ukrajina.

Kontaminováno bylo ve větší míře území o rozloze zhruba 10 500 kilometrů čtverečních. Z toho 7000 kilometrů čtverečních v Bělorusku.

 Fáma 6)  Opuštěná zóna v okolí Černobylu je bez života.

V oblasti se kvůli zamezení vlivu člověka daří mnoha druhům zvířat. Včetně ptáků a hlodavců. Žijí i v takzvaném Rudém lese, který se po výbuchu reaktoru a dopadu radioaktivního spadu zbarvil do ruda.

Fáma 7) Černobyl a jeho následky se dají srovnávat s Fukušimou nebo nehodou v americké elektrárně Three Mile v roce 1979.

Ne. Černobyl je jedinou havárií, kdy výbuch nastal přímo v reaktoru. Ve Fukušimě zůstaly reaktory nedotčené, tsunami porušila pouze chladicí systémy reaktorů. Ve Three Miles se jeden reaktor částečně roztavil.

Fáma 8) Na nehodě měl podíl sovětský radiolokační systém Duga.

Nikdo nic takového neprokázal. Spíše než o rozšířený omyl jde o jednu z konspiračních teorií. Konstruktéři Dugy, známé jako "Oko Moskvy", podle ní chtěli znemožnit její uvedení do provozu, protože věděli, že je chybně postavená a nebude funkční. Proto prý "zařídili" výbuch reaktoru, aby se na jejich chybu nepřišlo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 29 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy