Rudý les zadusil život, za nehodu mohlo oko Moskvy. Osm mýtů o katastrofě v Černobylu

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2016 12:15
Černobyl je jedinou havárií, kdy výbuch nastal přímo v reaktoru. Ve Fukušimě zůstaly před pěti lety reaktory nedotčené, tsunami porušila pouze chladicí systémy reaktorů. Ve Three Miles se v roce 1979 jeden reaktor částečně roztavil. V Rudém lese, krátce po výbuchu reaktoru extrémně zamořené oblasti, dnes žijí zvířata.
Silnice před katastrofou a teď.
Silnice před katastrofou a teď. | Foto: Ondřej Hruška

PrahaČernobylská katastrofa před třiceti lety, 26. dubna 1986, svět nevyděsila. Protože o ní v prvních hodinách nic nevěděl.

Až za několik dní se začaly hledat odpovědi na otázky, co se vlastně stalo. I to je důvod, proč některé mýty a omyly přetrvávají dodnes.

Aktuálně.cz vyvrací osm nejrozšířenějších fám. A připomíná, jak to bylo doopravdy.

Fáma 1)  Evakuace nedalekého města Pripjať začala okamžitě po výbuchu reaktoru 26. dubna.

Začala až druhý den, 27. dubna odpoledne. Zvýšené radiaci tak bylo v prvních hodinách vystaveno přes padesát tisíc lidí.

Fáma 2) Katastrofu oznámila sovětská vláda.

Ne. SSSR nehodu a její rozsah a závažnost zpočátku tajil. Jako první informovalo o naměření zvýšení radiace Švédsko. Paradoxem je, že informace mělo i Finsko, ale nezveřejnilo naměřené hodnoty s tím, že experti je považovali za technickou závadu na měřicích přístrojích.

Fáma 3) Elektrárna byla ihned po nehodě uzavřena.

Není to pravda. Fungovala až do roku 2000, kdy byl odstaven poslední ze čtyř reaktorů. Druhý skončil v roce 1991 a třetí o pět let později.

Fáma 4) V prvních dnech a týdnech po havárii zemřely stovky, možná tisíce lidí.

Tato čísla jsou jednoznačně nadsazená. Podle oficiálních údajů zemřelo 31 zaměstnanců elektrárny a hasičů, kteří se podíleli na bezprostřední likvidaci následků. Přesné údaje o tom, kolik lidí zemřelo na následky katastrofy v dalších letech, nejsou k dispozici.

Fáma 5) Zemí, která byla nejvíce zasažena spadem, byla Ukrajina.

Kontaminováno bylo ve větší míře území o rozloze zhruba 10 500 kilometrů čtverečních. Z toho 7000 kilometrů čtverečních v Bělorusku.

 Fáma 6)  Opuštěná zóna v okolí Černobylu je bez života.

V oblasti se kvůli zamezení vlivu člověka daří mnoha druhům zvířat. Včetně ptáků a hlodavců. Žijí i v takzvaném Rudém lese, který se po výbuchu reaktoru a dopadu radioaktivního spadu zbarvil do ruda.

Fáma 7) Černobyl a jeho následky se dají srovnávat s Fukušimou nebo nehodou v americké elektrárně Three Mile v roce 1979.

Ne. Černobyl je jedinou havárií, kdy výbuch nastal přímo v reaktoru. Ve Fukušimě zůstaly reaktory nedotčené, tsunami porušila pouze chladicí systémy reaktorů. Ve Three Miles se jeden reaktor částečně roztavil.

Fáma 8) Na nehodě měl podíl sovětský radiolokační systém Duga.

Nikdo nic takového neprokázal. Spíše než o rozšířený omyl jde o jednu z konspiračních teorií. Konstruktéři Dugy, známé jako "Oko Moskvy", podle ní chtěli znemožnit její uvedení do provozu, protože věděli, že je chybně postavená a nebude funkční. Proto prý "zařídili" výbuch reaktoru, aby se na jejich chybu nepřišlo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy