Rudd splnil slib. Austrálie zavřela uprchlický tábor

gaz
9. 2. 2008 9:00
Ostrovu Nauru teď hrozí ekonomická krize
Nový australský premiér Kevin Rudd
Nový australský premiér Kevin Rudd | Foto: Wikipedia

Yaren (Nauru) - Australský premiér Kevin Rudd splnil další ze svých předvolebních slibů. Poté, co podepsal Kjótský protokol a oznámil datum omluvy aborigincům, uzavřel i uprchlický tábor na tichomořském ostrově Nauru.

Tzv. "pacifické řešení" problému uprchlíků je tak u konce. Druhý z táborů - na ostrově Manus v Papue Nové Guineji - je prázdný již od června 2004.

Bez uprchlíků na pracák

"Jedná se o konec dlouhé a dosti bolestivé kapitoly australské uprchlické politiky," citovala BBC oblastního ředitele OSN pro záležitosti uprchlíků. "Jsme potěšeni, že Nauru už konečně nebude mít na svém území žádné uprchlíky."

Mnohem méně jsou však s odjezdem posledních obyvatel tábora - 21 Srílančanů - spokojeni na samotném Nauru. Příjem z umístění uprchlického tábora totiž tvořil celou pětinu HDP ostrova, který je nyní přibližně 25 milionů dolarů.

Letecký snímek ostrova Nauru
Letecký snímek ostrova Nauru | Foto: Aktuálně.cz

"Máme zde velké množství rodin, které se náhle octnou bez jakéhokoliv příjmu," citoval deník Sydney Morning Herald ministra zahraničí Kierena Kekeho. "Máme před sebou doslova obrovskou krizi zaměstnanosti."

Pacifické řešení

Pacifické řešení odstartovala už vláda bývalého premiéra Johna Howarda roku 2001. Všechny lodě s uprchlíky pak byly australským námořnictvem odkloněny buď na ostrov Manus, nebo na Nauru.

V táborech byli uprchlíci drženi mnoho měsíců a mnoho z nich si na drsné podmínky v centrech na obou ostrovech stěžovalo. Od nynějška už bude funkční pouze třetí uprchlický tábor, ten je však přímo na australském Vánočním ostrově.

Ex-fosfátové království

Na Nauru žije přibližně třináct a půl tisíce lidí. Propuštění stovky zaměstnanců uprchlického tábora se údajně dotkne až tisíce z nich. Nezaměstnanost na ostrově nyní dosahuje třiceti procent.

Nauru přijde také o dobrovolníky, kteří v rámci integračních programů pracovali ve školství či zdravotnictví.

Na počátku osmdesátých let mělo Nauru vůbec nejvyšší HDP na hlavu na celém světě. S tím, jak se tenčily bohaté zásoby fosfátů a s některými neuváženými investicemi místní vlády však oblast postupně chudla.

Dnes je Nauru závislé na zahraniční pomoci Austrálie. Podle stránek organizace AusAid, která distribuuje australskou zahraniční pomoc, od Austrálie ročně inkasuje 8,7 milionu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy