Rudá Vídeň minulostí, sociální demokracie hledá koalici

Monika Horáková
11. 10. 2010 12:28
Sociální demokracie dopředu odmítla spolupráci s krajně pravicovými Svobodnými
Michael Häupl vládnul Vídni v posledním volebním období bez pomoci jiných stran.
Michael Häupl vládnul Vídni v posledním volebním období bez pomoci jiných stran. | Foto: Aktuálně.cz, SPÖ

Vídeň - Sociální demokracie se mohla od konce druhé světové války pyšnit ve Vídni téměř nepřetržitě pohodlnou většinou.

Nedělní volby však ukázaly, že nad rakouskou metropolí podruhé od této doby nebude moci vládnout sama. Ze sta křesel v městské radě získala podle předběžných výsledků čtyřicet devět.  

Zatímco vedení strany vnímá výsledek jako prohru, bujaré oslavy naopak zaznívaly z tábora krajně pravicových Svobodných. Ti si totiž oproti původnímu stavu polepšili o patnáct mandátů a stali se namísto lidovců druhou nejsilnější politickou stranou Vídně.

Sociální demokracie nyní hledá koaličního partnera. Podle dosavadního sociálnědemokratického primátora Michaela Häupla přicházejí v úvahu pouze lidovci, kteří disponují třinácti mandáty, nebo zelení s deseti křesly.

Voliči sociální demokracie by podle průzkumu, který si u společnosti ISA/SORA objednala veřejnoprávní televizní stanice ORF, mírně upřednostňovali koalici se zelenými.

O koaliční vyjednávání se však uchází také Heinz-Christian Strache ze strany Svobodných. Rakouská média již citovala jeho výrok, že pokud by sociální demokracie se Stracheho stranou nevyjednávala, byl by to podle něj signál, "že voličskou vůli a demokracii nebere vážně".

Heinz-Christian Strache: Sociální demokracie by neměla ignorovat druhou nejsilnější stranu.
Heinz-Christian Strache: Sociální demokracie by neměla ignorovat druhou nejsilnější stranu. | Foto: Reuters

Podle dosavadních analýz je zřejmé, že Svobodní nalákali na svůj program mnohé prvovoliče a také dosavadní voliče sociální demokracie. Výzkum SORA ukázal, že 14 procent těch, kteří svůj hlas dali v roce 2005 sociální demokracii, volili tentokrát Svobodné.

Ačkoli sociální demokracie zaznamenala ve volbách na vídeňský magistrát ztrátu, může se radovat alespoň z výsledků voleb do jednotlivých zastupitelstev vídeňských městských částí. V každé z nich se totiž stala nejsilnější stranou. To je změna oproti minulému volebnímu období. Doposud totiž ovládala všechny kromě tří - dvě z nich měla pod svou taktovkou strana lidová a jednu zelení.  

 

Právě se děje

před 6 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy