"Rudá aristokracie." Příbuzní čínských politiků skupují domy a šíří vliv v Hongkongu

Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 8. 2020 18:20
Panorama Hongkongu tvoří i pár luxusních budov, jejichž hodnota přesahuje 51 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Ty podle zjištění amerického deníku New York Times vlastní příbuzní vysoce postavených čínských politiků, kteří jejich prostřednictvím posilují vliv Číny ve městě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ještě počátkem týdne znali někteří lidé v Hongkongu Li Čchien-sin pouze jako výkonnou ředitelku banky China Construction Bank International nebo jako zástupkyni ostrova v Čínské provinční politické poradenské skupině. Jak ale odhalili reportéři amerického deníku New York Times, Li Čchien-sin je také majitelkou několika luxusních bytů a zároveň dcerou Li Čan-šua, třetího nejvýše postaveného muže čínské komunistické strany. 

Li podle listu patří do skupiny čínské komunistické elity - dětí a příbuzných vysoce postavených politiků, kteří mají za cíl přiblížit stále méně autonomní město blíže k pevninské Číně. Dělají pronikáním do místních společenských i finančních kruhů nebo zlepšováním obrazu rodné země například charitativní činností. 

Do této skupiny patří i Čchi Čchiao-čchiao, sestra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která obchoduje s hongkongskými nemovitostmi od začátku 90. let. 

Americký deník odhalil, že činnost čínské elity sahá ještě dál a že v posledních letech příbuzní tří ze čtyř nejvýše postavených pekingských politiků koupili luxusní nemovitosti za více než 51 milionů dolarů. To podle nezávislého serveru Taiwan News může mimo jiné vést ke zvedání cen už tak těžko dostupného bydlení.  

"Budováním spojenectví a vkládáním peněz do hongkongských nemovitostí se čínští vrcholní vládci spojili s osudem města," píší New York Times.

Příbuzní beze jména

Cesta k identifikaci členů komunistické elity byla složitá. Podle magazínu Foreign Policy se politici poučili z minulých let, kdy docházelo k odhalením skutečné výše majetku jejich příbuzných. Proto pak přestali uvádět jména na smlouvách nebo, jak tomu je v popisovaném případě, se o přesném jménu svých příbuzných nikde nezmínili. Ani ve státních médiích nebo na sociálních sítích. Reportéři se nic nedozvěděli ani v rodné vesnici politika. 

S vyhledáním jména a potvrzením napojení Li Čchien-sin na vrcholnou čínskou politiku redaktorům pomohly až interní dokumenty německé Deutsche Bank, která zkoumá spojení svých klientů s významnými politiky. Díky nim novináři také zjistili, jaký majetek a společnosti má na sebe napsané.

Li Čchien-sin ani banka, ve které je výkonnou ředitelkou, na dotazy amerického deníku neodpověděly.

Redaktoři také zjistili, že prominentní Číňanka vlastní několik firem, jejichž prostřednictvím nakupuje hongkongské nemovitosti. Například dům, který koupila její společnost v roce 2013, vyšel na 15 milionů dolarů (v přepočtu téměř 331 milionů korun). V té době jí bylo 30 let.

Zákon, který chrání čínské investice

Na veřejnosti se Li Čchien-sin prezentovala loni v dubnu. Stalo se tak na vernisáži výstavy, která představovala "výhody", jež by měl Hongkongu údajně přinést nový bezpečnostní zákon. Li Čchien-sin tehdy stála na pódiu se správkyní města Carrie Lamovou.

Na verzi zákona určeného pro Hongkong pracoval její otec, který ho pak pomáhal i prosadit. Od prázdnin platící norma dovoluje policii, aby tvrději trestala demonstranty, v případě soudního líčení je vydala do pevninské Číny a také udělovala sankce i tresty těm, kteří by mohli poškodit ekonomiku, a tím pádem i zájmy čínské elity. 

"Členové čínské 'Rudé aristokracie' v Hongkongu velmi investují," vysvětluje profesor na Čínské univerzitě v Hongkongu Willy Lam. "Pokud město náhle ztratí svůj finanční status, nebudou tam moci ukládat své peníze," dodává pro americký deník. 

Video: Čína oslavila 70. výročí založení vojenskou přehlídkou, v Hongkongu se lidé bouří

Tisíce vojáků a stovky vozidel, letadel a raket se předvedly v Pekingu při ukázce vojenské síly, kterou Čína uspořádala k 70. výročí svého vzniku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy