Rublem proti Putinovi. Rusové popisují peníze nadávkami

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
14. 10. 2011 11:40
Popsané bankovky se objevily v řadě měst po celém Rusku
Rusové popisují bankovky nadávkami na Putina. Na téhle stojí: "Putin je šéf partaje podvodníků a zlodějů."
Rusové popisují bankovky nadávkami na Putina. Na téhle stojí: "Putin je šéf partaje podvodníků a zlodějů." | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Nová forma nesouhlasu s vládnoucím režimem se objevila v Rusku. Místo demonstrací na náměstích a bití od policie zvolili někteří Rusové originálnější způsob protestu - svůj názor na stranu Jednotné Rusko a premiéra Vladimíra Putina začali psát na bankovky.

"Dneska mi dali v obchodě takovýhle papírek," pochlubila se Irina Šadrinová svým přátelům. Na sociální síť Facebook umístila fotku storublové bankovky, na níž je propisovací tužkou napsáno: "Putin je šéf partaje podvodníků a zlodějů."

"Sama jsem byla v šoku. Tu bankovku budu všem ukazovat," komentovala Šadrinová obrázek s bankovkou.

Vladimir Putin, objekt nového kreativního protestu mnoha Rusů.
Vladimir Putin, objekt nového kreativního protestu mnoha Rusů. | Foto: Reuters

Poté, co o kreativním způsobu vyjádření nesouhlasu se současným premiérem informovala média, začaly se papírové rubly s podobnými nápisy objevovat také v dalších městech.

"Každý z nás má alespoň jednu bankovku a tužku. Dá to půlminuty práce a kupu zábavy," napsal ve svém blogu předseda mládežnické organizace strany Spravedlivé Rusko Dmitrij Gudkov.

Jak zmiňuje ruský týdeník Finansovyj kontrol, agitace na bankovkách přišla do módy, protože to je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zapůsobit na velké množství lidí.

"Když někdo nečekaně dostane takový drahý letáček, nemůže ho předem odmítnout. Nápis na tak netradičním místě přitahuje pozornost a majitel bankovky ho prakticky stoprocentně uvidí. A protože vyhazovat bankovku je škoda, skoro určitě ji - společně s informací na ní napsané - předá dál," píše časopis.

Foto: Aktuálně.cz

"Bankovkový protest" ostatně pamatují i Češi: na konci osmdesátých let propichovali špendlíky oči Klementa Gottwalda na - tehdy nové - zelené stokoruně.

Letos už se protivládní agitace na bankovkách objevila také na Ukrajině. Ukrajinci nespokojení s vládou prezidenta Viktora Janukovyče nelichotivou formou na papírových hřivnách děkovali obyvatelům východní části země, kteří tradičně Janukovyče podporují.

Snímek bankovky s protiputinským nápisem se na internetu poprvé objevil den po sjezdu Jednotného Ruska, na kterém Dmitrij Medveděv navrhl Putinovi znovu, po čtyřleté přestávce, usednout do prezidentského křesla. Současná hlava státu Medveděv by naopak měl po prezidentských volbách v roce 2012 získat Putinův post předsedy vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy