Rubl je Achillova pata Ruska a my ji trefíme, zní z USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2014 18:00
Washington přeruší obchodní i vojenskou spolupráci s Ruskem a hrozí mu izolací. Putinův poradce hovoří o oslabení dolaru a "hospodářské katastrofě" Evropy.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Zatažení do vojenského konfliktu s Ruskem je podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho to poslední, co by chtěl Washington dopustit.

To ale podle něj neznamená, že Američanům nezbývá nic jiného než jen nečinně přihlížet, jak armáda prezidenta Vladimira Putina dobývá ukrajinský Krym.

Spojené státy mají páky, kterými mohou Moskvě poměrně výrazně zkomplikovat život. Šéf Bílého domu Barack Obama se rovnou nechal slyšet, že je využije tak, aby Rusko izoloval od zbytku světa.

Ve hře jsou především opatření jako zmražení aktiv ruských státních podniků i soukromých investorů či vízová omezení vůči ruským občanům.

Ekonomika je Achillovou patou Ruska a Američané se do ní strefí, varuje šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Ed Royce.

Rusové obsazují Krym.
Rusové obsazují Krym. | Foto: Reuters

Diplomatická izolace...

První fáze už ostatně přišla, když Washington v úterý přerušil veškeré obchodní rozhovory s Moskvou.

"Pozastavili jsme chystané obchodní a investiční schůzky s ruskou vládou, které byly součástí kroku k prohloubení komerčních a obchodních vztahů," řekl televizi CNN mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce Spojených států.

Američané navíc zrušili i vojenskou spolupráci s Ruskem, která spočívala především ve vzájemných inspekčních návštěvách základen (jež mají zvýšit důvěru mezi oběma mocnostmi) a občasných společných cvičeních.

Bitva se odehrává i na diplomatickém poli. Sedm nejvyspělejších zemí světa v pondělí zastavilo přípravy červnového summitu G8, který mělo hostit ruské černomořské letovisko Soči.

... a ruské hrozby

Reakce Moskvy na americká, potažmo euroatlantická opatření přišla vzápětí. Putinův ekonomický poradce Sergej Glazjev pohrozil, že Moskva nebude používat dolar coby rezervní měnu, čímž ho oslabí. Navíc přestane splácet dluhy americkým bankám.

Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv.
Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv. | Foto: Reuters

Pokud by navíc USA zmrazily účty ruských podnikatelů, doporučí ruská vláda občanům, aby se zbavili amerických cenných papírů. Rusko prý také může vytvořit vlastní účetní a platební systém. "Najdeme nejen způsob, jak zrušit naši finanční závislost na USA, ale vyjdeme i z těchto sankcí posíleni."

Putinův muž se opřel i do Bruselu. Varoval, že pokud Evropská unie vyhlásí hospodářské sankce proti Rusku, čeká ji "nevyhnutelná ekonomická katastrofa".

Glazjev, který má v Rusku pověst vyhlášeného jestřába, jehož výroky Kreml používá k nezastřeným výhrůžkám Západu, přitom použil oblíbeného strašáka - zemní plyn. "Zastavení dodávek ruského plynu nelze v dohledné době kompenzovat," podotkl.

Kreml se od jeho výroků podle agentury RIA Novosti vzápětí distancoval. Prý jde o výhradně osobní názor.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy