Rubl je Achillova pata Ruska a my ji trefíme, zní z USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2014 18:00
Washington přeruší obchodní i vojenskou spolupráci s Ruskem a hrozí mu izolací. Putinův poradce hovoří o oslabení dolaru a "hospodářské katastrofě" Evropy.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Zatažení do vojenského konfliktu s Ruskem je podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho to poslední, co by chtěl Washington dopustit.

To ale podle něj neznamená, že Američanům nezbývá nic jiného než jen nečinně přihlížet, jak armáda prezidenta Vladimira Putina dobývá ukrajinský Krym.

Spojené státy mají páky, kterými mohou Moskvě poměrně výrazně zkomplikovat život. Šéf Bílého domu Barack Obama se rovnou nechal slyšet, že je využije tak, aby Rusko izoloval od zbytku světa.

Ve hře jsou především opatření jako zmražení aktiv ruských státních podniků i soukromých investorů či vízová omezení vůči ruským občanům.

Ekonomika je Achillovou patou Ruska a Američané se do ní strefí, varuje šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Ed Royce.

Rusové obsazují Krym.
Rusové obsazují Krym. | Foto: Reuters

Diplomatická izolace...

První fáze už ostatně přišla, když Washington v úterý přerušil veškeré obchodní rozhovory s Moskvou.

"Pozastavili jsme chystané obchodní a investiční schůzky s ruskou vládou, které byly součástí kroku k prohloubení komerčních a obchodních vztahů," řekl televizi CNN mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce Spojených států.

Američané navíc zrušili i vojenskou spolupráci s Ruskem, která spočívala především ve vzájemných inspekčních návštěvách základen (jež mají zvýšit důvěru mezi oběma mocnostmi) a občasných společných cvičeních.

Bitva se odehrává i na diplomatickém poli. Sedm nejvyspělejších zemí světa v pondělí zastavilo přípravy červnového summitu G8, který mělo hostit ruské černomořské letovisko Soči.

... a ruské hrozby

Reakce Moskvy na americká, potažmo euroatlantická opatření přišla vzápětí. Putinův ekonomický poradce Sergej Glazjev pohrozil, že Moskva nebude používat dolar coby rezervní měnu, čímž ho oslabí. Navíc přestane splácet dluhy americkým bankám.

Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv.
Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv. | Foto: Reuters

Pokud by navíc USA zmrazily účty ruských podnikatelů, doporučí ruská vláda občanům, aby se zbavili amerických cenných papírů. Rusko prý také může vytvořit vlastní účetní a platební systém. "Najdeme nejen způsob, jak zrušit naši finanční závislost na USA, ale vyjdeme i z těchto sankcí posíleni."

Putinův muž se opřel i do Bruselu. Varoval, že pokud Evropská unie vyhlásí hospodářské sankce proti Rusku, čeká ji "nevyhnutelná ekonomická katastrofa".

Glazjev, který má v Rusku pověst vyhlášeného jestřába, jehož výroky Kreml používá k nezastřeným výhrůžkám Západu, přitom použil oblíbeného strašáka - zemní plyn. "Zastavení dodávek ruského plynu nelze v dohledné době kompenzovat," podotkl.

Kreml se od jeho výroků podle agentury RIA Novosti vzápětí distancoval. Prý jde o výhradně osobní názor.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy