Rubl je Achillova pata Ruska a my ji trefíme, zní z USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2014 18:00
Washington přeruší obchodní i vojenskou spolupráci s Ruskem a hrozí mu izolací. Putinův poradce hovoří o oslabení dolaru a "hospodářské katastrofě" Evropy.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi.
Izolujeme vás, hrozí americký prezident Putinovi. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Zatažení do vojenského konfliktu s Ruskem je podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho to poslední, co by chtěl Washington dopustit.

To ale podle něj neznamená, že Američanům nezbývá nic jiného než jen nečinně přihlížet, jak armáda prezidenta Vladimira Putina dobývá ukrajinský Krym.

Spojené státy mají páky, kterými mohou Moskvě poměrně výrazně zkomplikovat život. Šéf Bílého domu Barack Obama se rovnou nechal slyšet, že je využije tak, aby Rusko izoloval od zbytku světa.

Ve hře jsou především opatření jako zmražení aktiv ruských státních podniků i soukromých investorů či vízová omezení vůči ruským občanům.

Ekonomika je Achillovou patou Ruska a Američané se do ní strefí, varuje šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Ed Royce.

Rusové obsazují Krym.
Rusové obsazují Krym. | Foto: Reuters

Diplomatická izolace...

První fáze už ostatně přišla, když Washington v úterý přerušil veškeré obchodní rozhovory s Moskvou.

"Pozastavili jsme chystané obchodní a investiční schůzky s ruskou vládou, které byly součástí kroku k prohloubení komerčních a obchodních vztahů," řekl televizi CNN mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce Spojených států.

Američané navíc zrušili i vojenskou spolupráci s Ruskem, která spočívala především ve vzájemných inspekčních návštěvách základen (jež mají zvýšit důvěru mezi oběma mocnostmi) a občasných společných cvičeních.

Bitva se odehrává i na diplomatickém poli. Sedm nejvyspělejších zemí světa v pondělí zastavilo přípravy červnového summitu G8, který mělo hostit ruské černomořské letovisko Soči.

... a ruské hrozby

Reakce Moskvy na americká, potažmo euroatlantická opatření přišla vzápětí. Putinův ekonomický poradce Sergej Glazjev pohrozil, že Moskva nebude používat dolar coby rezervní měnu, čímž ho oslabí. Navíc přestane splácet dluhy americkým bankám.

Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv.
Putin trvá na tom, že je vojenská invaze ochranou lidských práv. | Foto: Reuters

Pokud by navíc USA zmrazily účty ruských podnikatelů, doporučí ruská vláda občanům, aby se zbavili amerických cenných papírů. Rusko prý také může vytvořit vlastní účetní a platební systém. "Najdeme nejen způsob, jak zrušit naši finanční závislost na USA, ale vyjdeme i z těchto sankcí posíleni."

Putinův muž se opřel i do Bruselu. Varoval, že pokud Evropská unie vyhlásí hospodářské sankce proti Rusku, čeká ji "nevyhnutelná ekonomická katastrofa".

Glazjev, který má v Rusku pověst vyhlášeného jestřába, jehož výroky Kreml používá k nezastřeným výhrůžkám Západu, přitom použil oblíbeného strašáka - zemní plyn. "Zastavení dodávek ruského plynu nelze v dohledné době kompenzovat," podotkl.

Kreml se od jeho výroků podle agentury RIA Novosti vzápětí distancoval. Prý jde o výhradně osobní názor.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
před 46 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy