Rozzlobený policista ukázal fotky ze zatčení Carnajeva

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 14:18
Fotograf reagoval na otištění "sympatického" snímku teroristy na přebalu časopisu
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý.
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý. | Foto: Reuters

Boston - Otištění portrétové fotografie Džochara Carnajeva na přebalu populárního časopisu Rolling Stone přimělo bostonského policejního fotografa, aby bez vědomí nadřízených zveřejnil snímky teroristova dramatického zatýkání.

Policejní fotografie totiž s upraveným snímkem snědého vlasatého mladíka ostře kontrastují.

Devatenáctiletý Čečenec je na nich na smrt vyděšený, zakrvácený a s rukama nad hlavou. "Chtěl jsem bombera ukázat takového, jaký skutečně je," vysvětlil své rozhodnutí seržant bostonského policejního sboru Sean Murphy.

Narážel tím na to, že Rolling Stone Carnajevův snímek doprovodil titulkem "The Bomber" (bombometčík).

Přebal, který pobouřil.
Přebal, který pobouřil. | Foto: Reuters

"Ten člověk je ztělesněné zlo, to je skutečný útočník z Bostonu, ne ten načechraný a vyretušovaný mladík z přebalu Rolling Stonu. Ta obálka byla zraňující urážkou všech, kdo útoky (v cíli maratonu) 15. dubna přežili," dodal Murphy na vysvětlenou.

Šéfredaktor Bostonského magazínu, jemuž policista citlivé materiály předal, podle CNN prohlásil, že má podobných fotografií stovky a další budou zveřejněny v zářijovém vydání.

Prozatím byl seržant Sean Murphy suspendován, zda bude propuštěn nebo jinak potrestán, se dozví pravděpodobně příští týden.

Otištění fotografie islámského radikála, jenž má na svědomí smrt tří lidí a zranění 170 dalších, vyvolalo ve Spojených státech masovou vlnu nevole. Lidé sepisovali petice, v nichž žádali stažení posledního vydání časopisu z prodeje. Neuspěli.

Snímky zveřejněné Seanem Murphym:

 

Právě se děje

před 42 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy