Rozzlobený policista ukázal fotky ze zatčení Carnajeva

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 14:18
Fotograf reagoval na otištění "sympatického" snímku teroristy na přebalu časopisu
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý.
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý. | Foto: Reuters

Boston - Otištění portrétové fotografie Džochara Carnajeva na přebalu populárního časopisu Rolling Stone přimělo bostonského policejního fotografa, aby bez vědomí nadřízených zveřejnil snímky teroristova dramatického zatýkání.

Policejní fotografie totiž s upraveným snímkem snědého vlasatého mladíka ostře kontrastují.

Devatenáctiletý Čečenec je na nich na smrt vyděšený, zakrvácený a s rukama nad hlavou. "Chtěl jsem bombera ukázat takového, jaký skutečně je," vysvětlil své rozhodnutí seržant bostonského policejního sboru Sean Murphy.

Narážel tím na to, že Rolling Stone Carnajevův snímek doprovodil titulkem "The Bomber" (bombometčík).

Přebal, který pobouřil.
Přebal, který pobouřil. | Foto: Reuters

"Ten člověk je ztělesněné zlo, to je skutečný útočník z Bostonu, ne ten načechraný a vyretušovaný mladík z přebalu Rolling Stonu. Ta obálka byla zraňující urážkou všech, kdo útoky (v cíli maratonu) 15. dubna přežili," dodal Murphy na vysvětlenou.

Šéfredaktor Bostonského magazínu, jemuž policista citlivé materiály předal, podle CNN prohlásil, že má podobných fotografií stovky a další budou zveřejněny v zářijovém vydání.

Prozatím byl seržant Sean Murphy suspendován, zda bude propuštěn nebo jinak potrestán, se dozví pravděpodobně příští týden.

Otištění fotografie islámského radikála, jenž má na svědomí smrt tří lidí a zranění 170 dalších, vyvolalo ve Spojených státech masovou vlnu nevole. Lidé sepisovali petice, v nichž žádali stažení posledního vydání časopisu z prodeje. Neuspěli.

Snímky zveřejněné Seanem Murphym:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy