Rozzlobený policista ukázal fotky ze zatčení Carnajeva

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 14:18
Fotograf reagoval na otištění "sympatického" snímku teroristy na přebalu časopisu
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý.
Džochar Carnajev byl zatčen 4 dny po útoku, vyčerpaný, vyděšený, ale živý. | Foto: Reuters

Boston - Otištění portrétové fotografie Džochara Carnajeva na přebalu populárního časopisu Rolling Stone přimělo bostonského policejního fotografa, aby bez vědomí nadřízených zveřejnil snímky teroristova dramatického zatýkání.

Policejní fotografie totiž s upraveným snímkem snědého vlasatého mladíka ostře kontrastují.

Devatenáctiletý Čečenec je na nich na smrt vyděšený, zakrvácený a s rukama nad hlavou. "Chtěl jsem bombera ukázat takového, jaký skutečně je," vysvětlil své rozhodnutí seržant bostonského policejního sboru Sean Murphy.

Narážel tím na to, že Rolling Stone Carnajevův snímek doprovodil titulkem "The Bomber" (bombometčík).

Přebal, který pobouřil.
Přebal, který pobouřil. | Foto: Reuters

"Ten člověk je ztělesněné zlo, to je skutečný útočník z Bostonu, ne ten načechraný a vyretušovaný mladík z přebalu Rolling Stonu. Ta obálka byla zraňující urážkou všech, kdo útoky (v cíli maratonu) 15. dubna přežili," dodal Murphy na vysvětlenou.

Šéfredaktor Bostonského magazínu, jemuž policista citlivé materiály předal, podle CNN prohlásil, že má podobných fotografií stovky a další budou zveřejněny v zářijovém vydání.

Prozatím byl seržant Sean Murphy suspendován, zda bude propuštěn nebo jinak potrestán, se dozví pravděpodobně příští týden.

Otištění fotografie islámského radikála, jenž má na svědomí smrt tří lidí a zranění 170 dalších, vyvolalo ve Spojených státech masovou vlnu nevole. Lidé sepisovali petice, v nichž žádali stažení posledního vydání časopisu z prodeje. Neuspěli.

Snímky zveřejněné Seanem Murphym:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy