Mimořádná zpráva

Rozvedení katolíci nesmějí mít sex. Mají žít jako bratři a sestry, káže americký arcibiskup

ČTK ČTK
6. 7. 2016 23:20
Šéf římskokatolické arcidiecéze ve Filadelfii zastává názor, že by se úředně rozvedení a znovu sezdaní věřící měli nadobro vzdát sexu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Filadelfie - Šéf římskokatolické arcidiecéze ve Filadelfii zastává názor, že by se úředně rozvedení a znovu sezdaní věřící měli již nadobro vyvarovat sexu. Podle arcibiskupa Charlese Chaputa by měli žít "jako bratři a sestry", pokud chtějí chodit k svatému přijímání.

Církev rozvody podle občanského práva neuznává; manželství sice umožňuje zrušit, je to ale mnohem složitější než před státními úřady.

Církevní postup trvá o dost déle, i celé roky, než nakonec - pokud vůbec - dospěje k závěru, že manželství z nějakého důvodu není "konzumováno".

Řada věřících, kteří si najdou nový vztah, pak žije v novém občanském manželství bez ohledu na to, že předchozí sňatek nebyl církví zrušen. Chtějí žít dál aktivním církevním životem, pro což má i papež František - na rozdíl od mnoha konzervativních duchovních - určité pochopení.

V nových pastoračních pokynech pro duchovenstvo a další katolické funkcionáře arcibiskup Chaput rovněž zakazuje pohlavní styk mezi katolíky stejného pohlaví. Homosexuálním věřícím nechce dovolit ani zastávání odpovědných funkcí, aby - jak tvrdí - nedošlo k "morálnímu zmatku v komunitě".

Chaput se tak podle agentury AP svébytně pustil do výkladu názorů papeže Františka. Ten v dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky) rozvedené ubezpečil, že nejsou církví zatracováni. Také v něm vyzval k respektu vůči homosexuálům.

Koncem června papež dokonce řekl, že by křesťané a katolická církev měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi v minulosti jednali.

 

Právě se děje

Další zprávy