Hledejte radši pomoc v Moskvě, obořil se polský politik na vůdkyni běloruské opozice

Reuters ČTK Reuters, ČTK
5. 6. 2021 18:42
Místopředseda Sejmu - dolní komory polského parlamentu, Ryszard Terlecki z vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) vyčetl vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské, že se při návštěvě Polska setkala s opozičním primátorem Varšavy Rafalem Trzaskowským. Vzkázal jí, ať tedy radši hledá pomoc v Moskvě.
Svjatlana Cichanouská ve Varšavě
Svjatlana Cichanouská ve Varšavě | Foto: Reuters

Polská opozice chce Terleckého kvůli tomu z funkce sesadit. S primátorem Trzaskowským, který je členem hlavní polské opoziční strany Občanská platforma (PO), se Cichanouská setkala tento týden při návštěvě Varšavy. 

Vyzvala přitom západní země ke zvýšení tlaku na běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Polská vláda zaujímá vůči Lukašenkovu režimu, který tvrdě pronásleduje opozici, silně kritický postoj a dala najevo podporu běloruské opozici.

V rozporu s tímto postojem je ale vyjádření Terleckého, který schůzku Cichanouské s Trzaskowským tvrdě odsoudil. "Pokud chce Cichanouská propagovat protidemokratickou opozici v Polsku a vystoupit na mítinku Trzaskowského, ať hledá pomoc v Moskvě, a my podpoříme běloruskou opozici, která není na straně našich oponentů," napsal místopředseda Sejmu na Twitteru.

Cichanouská, která byla Lukašenkovým režimem přinucená opustit Bělorusko a žije nyní v Litvě, v polské soukromé televizi TVN24 označila uvedený příspěvek Terleckého na Twitteru za "podivný". "Není to vůči běloruskému lidu čestné," dodala.

Předseda PO Borys Budka uvedl, že očekával omluvu od Terleckého, ten ale pokračuje v psaní "nesmyslů". "Proto podáváme návrh na jeho odvolání z funkce místopředsedy Sejmu," napsal Budka na Twitteru.

Míra urážlivosti vyjádření Terleckého spočívá v tom, že Moskva je hlavním Lukašenkovým spojencem. Schvaluje jeho tvrdé pronásledování odpůrců a umlčování nezávislých médií a stála při něm i v souvislosti s květnovým incidentem, kdy běloruské úřady za použití vojenského letounu přinutily k neplánovanému přistání v Minsku letadlo, aby se zmocnily nepohodlného kritického novináře Ramana Prataseviče, který byl na palubě. V reakci na tento incident nesmí ode dneška do vzdušného prostoru zemí Evropské unie ani na místní letiště letadla běloruských aerolinií.

Cichanouská bude od pondělí do čtvrtka na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila na návštěvě v Česku. Kromě Vystrčila se sejde také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy