Rozšířená část Panamského průplavu se otevře v květnu 2016

ČTK ČTK
4. 1. 2016 20:26
Nová část Panamského průplavu, která se začala stavět v roce 2007, by měla být slavnostně otevřena letos v květnu. Rozšíření průplavu, jímž nyní proudí asi šest procent světového obchodu, mělo být hotovo již v roce 2014 ke 100. výročí vzniku stavby. Modernizace kanálu umožní proplout lodím až s třikrát větší kapacitou, díky čemuž se očekává ročně až dvojnásobné množství přepraveného nákladu. Rozšíření Panamského průplavu, které celkově vyjde podle provozovatele kanálu na 5,25 miliardy dolarů, mimo jiné zlevní dopravu asijského zboží na východ USA a poskytne Číně lepší přístup k latinskoamerické ropě a dalšímu zboží. Velké lodě už tak nebudou muset obeplouvat Jižní Ameriku kolem Hornova mysu.
Rozšiřování Panamského průplavu
Rozšiřování Panamského průplavu | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy