Rozruch v Německu. Za CDU kandiduje bývalý šéf "tajných" koketující s krajní pravicí

Martin Novák Martin Novák
4. 5. 2021 6:21
V září budou Němci volit nový parlament a vládnoucí křesťanští demokraté (CDU) o víkendu doplnili na svoji kandidátku muže, který si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek mediální pozornosti.
Hans-Georg Maassen.
Hans-Georg Maassen. | Foto: Reuters

Vedení CDU ve spolkové zemi Durynsko rozhodlo o kandidatuře devětapadesátiletého Hanse-Georga Maassena. Bývalého ředitele Spolkového úřadu pro ochranu ústavy neboli šéfa německé kontrarozvědky.

Ve funkci působil šest let, ale jeho konec v listopadu 2018 nebyl odchodem se slávou a poctami. Rezignoval poté, co zpochybňoval násilí a radikalismus demonstrací, které propukly v létě toho roku v Chemnitzu po vraždě spáchané iráckým žadatelem o azyl.

V demokratických zemích není obvyklé, aby vysoce postavení představitelé tajných služeb vstoupili do politiky. Výjimkou byl například americký prezident George Bush starší, který vedl v letech 1976 a 1977 Ústřední zpravodajskou službu (CIA).

Maassen čelil kritice za to, že sympatizuje s krajní pravicí a s Alternativou pro Německo (AFD), která se vymezuje vůči migraci a islámu. Bývalá předsedkyně strany Frauke Petryová napsala knihu, v níž popisuje, že jí šéf kontrarozvědky radil, jak se vyhnout sledování lidmi z jeho úřadu. Například tím, že se AfD zbaví radikálních extremistů. Dalším kontroverzním bodem bylo setkání Maassena s politiky AfD v roce 2017 před volbami, projednával s nimi zprávu o sledování islamistů v Německu, ačkoliv ještě byla v režimu utajení.

Po rezignaci na sebe Maassen upozorňoval občasnými příspěvky na Twitteru. V jednom si například postěžoval, že ve městě Heilbronn už žije více lidí přistěhovaleckého původu než "rodilých" Němců. Jindy tvrdil, že už nevěří německým médiím, a že když si chce něco objektivního přečíst o Německu, sáhne po švýcarském listu Neue Zürcher Zeitung. Vyjádřil tak podobný názor jako stoupenci krajní pravice, kteří často hovoří o "lživých médiích" (Lügenpresse).

"Označit Maassena za kontroverzního je příliš mírný přívlastek. Ale ve východních spolkových zemích je dost populární a uvnitř CDU oslovuje ty, kteří mají výhrady k tomu, jak stranu vedla Angela Merkelová," napsal v komentáři týdeník Der Spiegel.

"Chci pro CDU získat hlasy voličů Alternativy pro Německo, hlasy protestních voličů i tradičních nevoličů," cituje Spiegel samotného Maassena.

V souvislosti s rozhodnutím durynského vedení strany se ale ozvala kritika. Poslanec Bundestagu Denni Radtke řekl, že CDU si vytváří obdobu toho, čím byla pro Republikánskou stranu ve Spojených státech takzvaná Tea Party, tedy ultrakonzervativní, krajně pravicové až populistické křídlo.

V křesle šéfa kontrarozvědky nahradil Maassena v listopadu 2018 právník Thomas Haldenwang. Vůči AfD zaujal nesrovnatelně tvrdší postoj a označil ji za stranu, kterou tajná služba musí sledovat kvůli možnému porušování ústavy.

Podle předsedkyně sociálních demokratů Saskie Eskenové kandidatura Maassena ukazuje, že CDU patří do opozice. Předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katrin Göring-Eckhardtová, která sama pochází z Durynska, hovoří o otevírání se krajní pravici v CDU. Vyzvala šéfa křesťanských demokratů Armina Lascheta, aby rychle a jasně řekl, jak hodlá bránit vlivu AfD.

Nejnovější průzkumy veřejného mínění nevyznívají pro křesťanské demokraty příznivě. Podle dat zveřejněných v neděli listem Bild am Sonntag by nyní volilo Zelené 28 procent dotázaných a CDU 27 procent. Sociální demokraté by obdrželi třináct procent hlasů a AfD deset procent.

Video: Vypjaté nepokoje v německém Chemnitzu

Hajlovalo se, létaly lahve i dělobuchy. Češka popisuje vypjaté nepokoje v Chemnitzu | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 11 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy