Rozpočtová krize v USA má překvapivého vítěze. Čínu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 10. 2013 16:55
Problémy Washingtonu daly Pekingu výhodu v boji o vliv v jihovýchodní Asii.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. | Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Washington - Americká vláda pracuje už více než 48 hodin v nouzovém režimu. Dohoda Bílého domu a Kongresu, která by umožnila schválení rozpočtu, není o nic blíže ani po nočním jednání.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, patová situace nezná pouze poražených. Z chaotické politiky USA totiž profituje nejméně jeden hráč, a to hned světového formátu.

Problémy Washingtonu totiž vložily do rukou Číny krátkodobou výhodu v boji o vliv v jihovýchodní Asii.

Si má náskok

Zatímco Barack Obama musel zrušit návštěvu Malajsie a Filipín, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching už na cestu po regionu vyrazil.

Šéf Bílého domu tak nemůže kvůli vnitropolitické situaci ukázat podporu nejméně dvěma státům, které mu pomáhají ukotvit pozici USA v těsném sousedství komunistického giganta. A není to poprvé, upozorňuje The New York Times.

Ve hře je sice stále prezidentova účast na ekonomickém summitu v Indonésii a na východoasijském summitu v brunejském sultanátu, ovšem i to může ohrozit ochromená státní správa.

Za prezidenta by tak musel zaskočit šéf americké diplomacie John Kerry, o němž je ale všeobecně známo, že za prioritu považuje Blízký východ, zejména mírová jednání mezi Izraelem a Palestinou.

Zakletá Asie

Ačkoliv by Spojené státy rády postavily Asii na výsluní své zahraniční politiky (a ukázaly tak Pekingu, že se opět považují za hlavního hráče v regionu), není Obamovi přáno.

Tak například v roce 2010 musel obětovat cestu do Asie hned dvakrát. Nejprve ji odložil v březnu, a to kvůli neshodám nad reformou zdravotnictví. O pár měsíců později kvůli úniku ropy do Mexického zálivu.

Naději na zlepšení přitom neslibuje ani nejbližší budoucnost, kdy budou pozornost USA poutat události v zahraničí, zejména v Sýrii či obecněji na Blízkém východě. Obama to ostatně ukázal minulý týden na půdě OSN, kdy se ve svém projevu věnoval Asii jen okrajově.

Proti čínským zájmům

Důvody, kvůli nimž se Obama o východní Asii zajímá, se liší. Filipíny jsou spojencem USA, jenž může pomoci vyvážit vliv Číny v regionu.

Naproti tomu vztahy mezi USA a Malajsií se začaly rozvíjet teprve nedávno. Země je součástí transpacifického partnerství, které je jedním z ekonomických pilířů Obamovy asijské strategie.

Fakt, že Washington - i přes vyhrocenou domácí situaci - nadále počítá alespoň se dvěma výše zmíněnými summity, vysílá do regionu příznivý signál, že USA se svými tamními závazky nadále počítají, míní bývalý Obamův poradce pro čínské otázky Jeffrey A. Bader.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy