Rozpadá se Tsiprasova vláda? Řecký parlament začne v úterý jednat o důvěře

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 13:25
Řecký parlament začne v úterý projednávat vyslovení důvěry kabinetu v souvislosti s vládní krizí kvůli dohodě o názvu sousední Makedonie. Hlasovat budou poslanci patrně ve středu večer, oznámili podle agentury Reuters parlamentní činitelé. O vyslovení důvěry požádal premiér Alexis Tsipras po nedělní rezignaci ministra obrany Panose Kammenose a odchodu jeho strany z vládní koalice.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: ČTK

Kammenos, jehož malá pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL) tvořila koalici s levicovou stranou SYRIZA premiéra Tsiprase, dlouhodobě odmítá dohodu se Skopje, kterou premiéři obou zemí podepsali loni v červnu. Tvrdí o ní, že zrazuje řecké národní zájmy, protože sousední země bude ve svém názvu dál používat jméno Makedonie.

Řečtí konzervativci tvrdí, že tento název historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením suverenity Řecka.

Tsiprasova strana má ve 300členném parlamentu 145 křesel a podporuje ji jeden nezávislý poslanec. Aby premiér středeční hlasování vyhrál, potřebuje podporu nejméně pěti dalších zákonodárců. I když ale hlasování ustojí, politická nejistota v zemi vzroste, neboť vláda se bude muset opírat o poslance z jiných stran, poznamenal Reuters.

Zatím ani není jasné, jak Kammenosův krok ovlivní i souhlas Řecka s dohodou, kterou v pátek schválil makedonský parlament. Dva ze sedmi poslanců za Nezávislé Řeky už v neděli dali najevo, že neuposlechnou Kammenosovu pokynu hlasovat proti dohodě s Makedonií a v hlasování o důvěře podpoří dosavadní kabinet. Další dva poslanci menší koaliční strany podporu vlády oznámili v pondělí, a to včetně ministryně pro cestovní ruch Eleny Kunturasové. Kammenos je podle Reuters vzápětí vyloučil z poslaneckého klubu.

Spor Řecka se svým severním sousedem o název státu Makedonie trvá již od roku 1991, kdy tato bývalá svazová republika v rámci Jugoslávie získala nezávislost. Řekové považují název Makedonie za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii.

Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. Klíčovým prvkem kompromisního řešení bylo přijetí názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

 

Právě se děje

Další zprávy