Rozpadá se Tsiprasova vláda? Řecký parlament začne v úterý jednat o důvěře

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 13:25
Řecký parlament začne v úterý projednávat vyslovení důvěry kabinetu v souvislosti s vládní krizí kvůli dohodě o názvu sousední Makedonie. Hlasovat budou poslanci patrně ve středu večer, oznámili podle agentury Reuters parlamentní činitelé. O vyslovení důvěry požádal premiér Alexis Tsipras po nedělní rezignaci ministra obrany Panose Kammenose a odchodu jeho strany z vládní koalice.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: ČTK

Kammenos, jehož malá pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL) tvořila koalici s levicovou stranou SYRIZA premiéra Tsiprase, dlouhodobě odmítá dohodu se Skopje, kterou premiéři obou zemí podepsali loni v červnu. Tvrdí o ní, že zrazuje řecké národní zájmy, protože sousední země bude ve svém názvu dál používat jméno Makedonie.

Řečtí konzervativci tvrdí, že tento název historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením suverenity Řecka.

Tsiprasova strana má ve 300členném parlamentu 145 křesel a podporuje ji jeden nezávislý poslanec. Aby premiér středeční hlasování vyhrál, potřebuje podporu nejméně pěti dalších zákonodárců. I když ale hlasování ustojí, politická nejistota v zemi vzroste, neboť vláda se bude muset opírat o poslance z jiných stran, poznamenal Reuters.

Zatím ani není jasné, jak Kammenosův krok ovlivní i souhlas Řecka s dohodou, kterou v pátek schválil makedonský parlament. Dva ze sedmi poslanců za Nezávislé Řeky už v neděli dali najevo, že neuposlechnou Kammenosovu pokynu hlasovat proti dohodě s Makedonií a v hlasování o důvěře podpoří dosavadní kabinet. Další dva poslanci menší koaliční strany podporu vlády oznámili v pondělí, a to včetně ministryně pro cestovní ruch Eleny Kunturasové. Kammenos je podle Reuters vzápětí vyloučil z poslaneckého klubu.

Spor Řecka se svým severním sousedem o název státu Makedonie trvá již od roku 1991, kdy tato bývalá svazová republika v rámci Jugoslávie získala nezávislost. Řekové považují název Makedonie za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii.

Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. Klíčovým prvkem kompromisního řešení bylo přijetí názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy