Rozmístíme nové jaderné zbraně, pohrozil světu Putin

Zahraničí Zahraničí
1. 12. 2010 8:34
Ruský premiér pohrozil odvetou, pokud nebude v USA schválena nová smlouva START
Foto: Reuters

Los Angeles - Ruský premiér Vladimir Putin stupňuje tlak na americké politiky, aby ratifikovali v Praze podepsanou smlouvu START o jaderném odzbrojení. V rozhovoru pro televizi CNN varoval, že pokud k tomu nedojde, Rusko začne znovu budovat svůj nukleární arzenál.

Putin v rozhovoru s Larry Kingem, který televize odvysílá ve středu večer, zveřejnila z něj však již úryvky, uvedl, že nejde z jeho strany o vyhrožování, Rusko jen nebude mít jinou možnost.

Podle ruského premiéra by neschválení smlouvy Spojenými státy vytvářelo novou situaci, na kterou by Rusko muselo reagovat, a to včetně rozmístění nových útočných raket nesoucích jaderné zbraně.

Protiraketový deštník už opět vadí

Putin opětovně vytáhl strašáka protiraketového systému, na němž se na nedávném summitu NATO shodly členské státy aliance. Doslova uvedl, že Rusko se bude muset vyzbrojit proti novým hrozbám, které obranný deštník představuje. Zdůvodnění, že štít je namířen proti hrozbě přicházející z Íránu, nebere, podle Putina taková hrozba neexistuje.

Tajné dokumenty, které v těchto dnech zveřejňuje server WikiLeaks, přitom odhalily, že Íránu se podařilo získat ze Severní Koreje původně ruské raketové technologie, díky nimž je poprvé schopen zasáhnout západoevropské metropole, jako je Berlín, ale také Moskvu.

Výhrady republikánů

Smlouva START, která omezuje jaderné arzenály Ruska a Spojených států na maximálně 1550 hlavic, čeká na ratifikaci v americkém Senátu. Republikánští zákonodárci ji zatím odmítají podpořit a podmiňují svůj souhlas investicemi do modernizace nukleárního arzenálu USA.

K souhlasu se smlouvou je třeba dvoutřetinová většina v Senátu, Obama tak v současném složení potřebuje hlasy minimálně devíti republikánů.

Pokud by se nepodařilo smlouvu schválit před koncem roku, bude situace pro prezidenta ještě těžší, neboť republikáni od ledna v Senátu dále posílí.

Republikánští senátoři dali v úterý najevo, že jsou ochotni o smlouvě ještě letos jednat, a to pokud se Obamova administrativa vzdá jiných svých priorit. Poslední schůze Kongresu před koncem roku má přitom nabitý program, zákonodárci se potřebují mimo jiné dohodnout na tom, co si počít s daňovými sazbami, poté, co 31. prosince vyprší platnost rozsáhlých daňových úlev schválených za předchozí administrativy George Bushe.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy