Rozhovory o příměří na jihu Súdánu zkrachovaly ani ne týden po zahájení

ČTK ČTK
15. 8. 2016 21:15
Na jihu Súdánu pokračují boje mezi státními představiteli a povstaleckými hnutími, které požadují nezávislost. Mírové rozhovory zkrachovaly ani ne týden po svém zahájení. Obě strany se navzájem obviňují z nedostatku skutečného zájmu o mír.
Jihosúdánská armáda.
Jihosúdánská armáda. | Foto: Reuters

Addis Abeba/Chartúm – Ani ne týden po zahájení zkrachovaly ve dvou jihosúdánských provinciích rozhovory o zastavení bojů. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl hlavní vyjednavač vlády v Chartúmu.

Představitelé Súdánu a povstaleckých hnutí požadujících nezávislost se vzájemně obviňují ze zmaření pokusu o příměří, které se nepodařilo vyjednat ani před dvěma lety.

"Mírové rozhovory zkrachovaly kvůli nedostatku skutečného zájmu ozbrojených hnutí na dosažení dohody o zastavení bojů... jsou to lidé, kteří žijí z války," řekl hlavní vyjednavač súdánské vlády.

Mluvčí Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM-N) naopak obvinil z krachu jednání Chartúm: "Vláda nechtěla mír... nabídli jsme velké ústupky, ale vláda zůstala na svých pozicích a nebyla ochotna ustoupit v ničem".

Vládní představitel jako hlavní důvod ukončení rozhovorů označil pro Chartúm nepřijatelný požadavek, aby povstalecké oblasti po uzavření příměří dostaly letecky humanitární pomoc z Etiopie, Jižního Súdánu a Keni.

O zastavení bojů se jednalo v metropoli sousední Etiopie Addis Abebě. Rozhovory navázaly na nedávný plán politického usmíření zprostředkovaný Africkou unií, na který přistoupily hlavní povstalecké skupiny i Chartúm. Podobná jednání o příměří z prosince 2014 nicméně také neuspěla.

V jihosúdánských provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze SPLM-N, kteří chtějí pro svou oblast nezávislost. Boje se rozhořely v červenci 2011 krátce předtím, než se od Súdánu odtrhl Jižní Súdán. Chartúm se snaží rebelii potlačit a z podpory povstalců obviňuje sousední Jižní Súdán, který to ale popírá.

Střety v Jižním Kurdufánu a v Modrém Nilu ohrožují na milion lidí, z nichž kolem 200 tisíc uteklo do Etiopie nebo do Jižního Súdánu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 32 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy