Rozhovory o nové německé vládě ztroskotaly. Prezident ale nechce vyhlásit předčasné volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 21:06
Rozhovory o nové německé vládě v noci na pondělí ztroskotaly, protože sociální demokraté odmítají účast na vládě a žádná další koalice nepřipadá v úvahu. Prezident Frank-Walter Steinmeier ale není připraven vyhlásit předčasné volby. Teoreticky by ještě mohla vzniknout menšinová vláda, ale to je v německém kontextu prakticky vyloučené.
Šéf FDP Christian Lindner informuje o ukončení rozhovorů o nové německé vládě.
Šéf FDP Christian Lindner informuje o ukončení rozhovorů o nové německé vládě. | Foto: Reuters

Berlín - Rozhovory o nové německé vládě v noci na pondělí ztroskotaly. Více než čtyřtýdenní vyjednávání s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit svobodní demokraté (FDP).

Zástupci CDU a Zelených postup FDP kritizují.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ale podle agentury DPA není připraven vyhlásit předčasné volby.

Sociální demokraté (SPD), dosavadní partner CDU/CSU ve velké koalici, trvají na svém odchodu do opozice. Podle některých pozorovatelů by už na kancléřku nemusela kandidovat Angela Merkelová (CDU), ta ale oznámila, že je připravena stranu vést i do případných předčasných voleb. Prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k dalším rozhovorům.

Koaliční námluvy po zářijových volbách ztroskotaly kvůli přetrvávajícím neshodám, z nichž největší podle dostupných informací panovaly v otázkách migrace a ochrany klimatu. Z kuloárních informací vyplývá, že FDP například u migrace výrazně přitvrdila svůj postoj, čímž podle některých zablokovala možnou dohodu v této otázce. Zástupci CDU a Zelených naznačili, že svobodní demokraté přerušení rozhovorů dopředu plánovali.

"Myslíme si, že jsme byli na cestě, na níž jsme mohli dosáhnout shody," reagovala na krach rozhovorů Merkelová. Týkalo se to podle ní i migrace, která byla předmětem největších sporů.

Prezident Steinmeier prohlásil, že od politických stran očekává připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda. Zodpovědnost, kterou strany nesou, nemohou podle něj jen tak vrátit voličům. "Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo; odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče," komentoval německý prezident, který podle ústavy musí navrhnout Spolkovému sněmu kandidáta na kancléře.

Pozorovatelé ale za nejpravděpodobnější považují předčasné volby; tím spíš, že SPD odmítá účast na vládě a žádná další koalice nepřipadá v úvahu. "S ohledem na volební výsledek z 24. září nejsme k dispozici pro vstup do velké koalice," potvrdil dnes předseda SPD Martin Schulz. "Považujeme za důležité, aby občanky a občané mohli znovu zhodnotit situaci," uvedl také.

Nesourodá "černo-žluto-zelené" koalice

Existuje ještě teoretická možnost vzniku menšinové vlády, ale v dějinách spolkové republiky takový kabinet zatím nevznikl, což ale platí také o dosud vyjednávané poměrně nesourodé "černo-žluto-zelené" koalici, pro niž se vžilo označení "jamajská" s odkazem na barvy vlajky karibského státu.

Předčasné volby jsou nyní pravděpodobné i přesto, že si je parlamentní strany většinou nepřejí. V médiích se už dokonce objevují spekulace, že by se volby mohly konat 22. dubna příštího roku.

Podle průzkumu pro televize RTL a n-tv si předčasné volby přeje velká část Němců, vyslovilo se pro ně 45 procent dotázaných. Dalších 27 procent chce velkou koalici, 24 procent je pro menšinovou vládu, ke které je ale skeptická i sama Merkelová. Sondáž zároveň ukázala, že předčasné volby by rozdělení politických sil oproti zářijovému výsledku příliš nezměnily.

Evropská komise dnes uvedla, že má plnou důvěru v udržení stability a kontinuity v Německu. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona není krach německých koaličních jednání v zájmu Francie.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého v Česku prezident Miloš Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády, je přesvědčen, že Německo směřuje k menšinové vládě a časem možná k předčasným volbám. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje to, že se německou vládu nedaří sestavit, za špatnou zprávu, stabilní kabinet Německa je podle něj důležitý nejen pro jeho sousedy.

Podle serveru Spiegel Online Merkelová nyní bojuje o své politické přežití. "Krach Jamajky je jejím krachem, protože se ukázalo, že metoda Merkelové - spojení bezmezného pragmatismu a maximální ideologické flexibility - dospěla ke svému konci," píše server.

Český rodák zvolený do Bundestagu: S radikály jsem se v AfD nesetkal, porazíme i Merkelovou

Nejsem jen syn emigrantů, sám jsem uprchlík. Jsme jediná strana, která chce rozumnou politiku v otázkách migrace, tvrdí šéf bavorské AfD Petr Bystroň. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy