Rozhovory o německé vládě jdou do "prodloužení". Největší spor se vede o migranty

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2017 19:05
Vedle věcných otázek jednání komplikují i osobní neshody. Pokud rozhovory skončí neúspěchem, čekají Německo zřejmě předčasné volby.
Vyjde další pokus? (ilustrační foto)
Vyjde další pokus? (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Berlín - V Berlíně se po poledni sešli zástupci konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, aby pokračovali v jednaní o nové německé vládě.

První fázi rozhovorů se zatím navzdory očekáváním kvůli řadě sporů nepodařilo uzavřít. Jednání budou pokračovat i o víkendu. Pokud skončí neúspěchem, čekají Německo zřejmě předčasné volby.

"Není to jednoduché," připustila kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová při příchodu na jednání. Jde do něho s vůli naplnit zadání voličů a vytvořit vládu. I další politici, kteří o pátečních rozhovorech mluví jako o druhém kole nebo o prodloužení, dávali alespoň verbálně najevo ochotu ke kompromisu.

Při patnáctihodinovém jednání, které se protáhlo od čtvrtka do pátečních ranních hodin, se tato ochota ale ne vždy projevila v praxi. Jak v pátek poznamenal místopředseda FDP Wolfgang Kubicki, strany probraly dva z mnoha sporných bodů, ale už u třetího se ocitly ve slepé uličce.

Největší spor se vede o to, jestli za migranty, kteří nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU je striktně proti, Zelení chtějí, aby to od března příštího roku bylo znovu možné.

Vedle věcných otázek jednání komplikují i osobní neshody. Podle některých účastníků sondovacích rozhovorů má část politiků i po čtyřech týdnech vyjednávání pocit, že je ostatní chtějí podvést. Zástupci Zelených také hovoří o tom, že v CSU propukl otevřený boj o moc. Bavorská strana to odmítá.

Kvůli dalším rozhovorům o vládě zrušila CSU sobotní zasedání svého vedení, na němž se měla řešit i budoucnost šéfa strany Horsta Seehofera, který po propadu v zářijových volbách podle pozorovatelů bojuje o politické přežití. Také proto se jeho strana v rozhovorech o vládě snaží důrazně prosadit některé své priority.

Zelení, kteří se s CSU dostávají do sporů nejčastěji, zase trvají na těch svých, aby výsledek sondovacích rozhovorů mohl koncem listopadu potvrdit jejich sjezd. Bez toho nebude možné v jednáních o vládě pokračovat.

Všeobecně se očekávalo, že sondovací rozhovory skončí v noci na pátek. Byl to i cíl Merkelové. Kvůli řadě nevyřešených sporných bodů v 61stránkovém návrhu dohody se tak ale nestalo a strany se kolem půl páté ráno rozešly bez výsledku. Nyní je jasné, že budou jednat dál nejméně do neděle. V sobotu mají diskutovat o ochraně klimatu, migraci, dopravě a zemědělství, v neděli pak o vnitřní bezpečnosti, sociálních otázkách nebo financích.

Pokud se rozhovory nepodaří dotáhnout do konce, hrozí Německu předčasné volby, protože sociální demokraté (SPD) odmítají účast na vládě a žádná další možná koalice nepřipadá v úvahu. Nové volby jen několik měsíců po těch zářijových si ale žádná z tradičních stran nepřeje. Jednak by mohly vést k posílení protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a jednak by stejně nemusely přinést žádné další koaliční možnosti.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy