Rozhovory o německé vládě jdou do "prodloužení". Největší spor se vede o migranty

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2017 19:05
Vedle věcných otázek jednání komplikují i osobní neshody. Pokud rozhovory skončí neúspěchem, čekají Německo zřejmě předčasné volby.
Vyjde další pokus? (ilustrační foto)
Vyjde další pokus? (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Berlín - V Berlíně se po poledni sešli zástupci konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, aby pokračovali v jednaní o nové německé vládě.

První fázi rozhovorů se zatím navzdory očekáváním kvůli řadě sporů nepodařilo uzavřít. Jednání budou pokračovat i o víkendu. Pokud skončí neúspěchem, čekají Německo zřejmě předčasné volby.

"Není to jednoduché," připustila kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová při příchodu na jednání. Jde do něho s vůli naplnit zadání voličů a vytvořit vládu. I další politici, kteří o pátečních rozhovorech mluví jako o druhém kole nebo o prodloužení, dávali alespoň verbálně najevo ochotu ke kompromisu.

Při patnáctihodinovém jednání, které se protáhlo od čtvrtka do pátečních ranních hodin, se tato ochota ale ne vždy projevila v praxi. Jak v pátek poznamenal místopředseda FDP Wolfgang Kubicki, strany probraly dva z mnoha sporných bodů, ale už u třetího se ocitly ve slepé uličce.

Největší spor se vede o to, jestli za migranty, kteří nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU je striktně proti, Zelení chtějí, aby to od března příštího roku bylo znovu možné.

Vedle věcných otázek jednání komplikují i osobní neshody. Podle některých účastníků sondovacích rozhovorů má část politiků i po čtyřech týdnech vyjednávání pocit, že je ostatní chtějí podvést. Zástupci Zelených také hovoří o tom, že v CSU propukl otevřený boj o moc. Bavorská strana to odmítá.

Kvůli dalším rozhovorům o vládě zrušila CSU sobotní zasedání svého vedení, na němž se měla řešit i budoucnost šéfa strany Horsta Seehofera, který po propadu v zářijových volbách podle pozorovatelů bojuje o politické přežití. Také proto se jeho strana v rozhovorech o vládě snaží důrazně prosadit některé své priority.

Zelení, kteří se s CSU dostávají do sporů nejčastěji, zase trvají na těch svých, aby výsledek sondovacích rozhovorů mohl koncem listopadu potvrdit jejich sjezd. Bez toho nebude možné v jednáních o vládě pokračovat.

Všeobecně se očekávalo, že sondovací rozhovory skončí v noci na pátek. Byl to i cíl Merkelové. Kvůli řadě nevyřešených sporných bodů v 61stránkovém návrhu dohody se tak ale nestalo a strany se kolem půl páté ráno rozešly bez výsledku. Nyní je jasné, že budou jednat dál nejméně do neděle. V sobotu mají diskutovat o ochraně klimatu, migraci, dopravě a zemědělství, v neděli pak o vnitřní bezpečnosti, sociálních otázkách nebo financích.

Pokud se rozhovory nepodaří dotáhnout do konce, hrozí Německu předčasné volby, protože sociální demokraté (SPD) odmítají účast na vládě a žádná další možná koalice nepřipadá v úvahu. Nové volby jen několik měsíců po těch zářijových si ale žádná z tradičních stran nepřeje. Jednak by mohly vést k posílení protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a jednak by stejně nemusely přinést žádné další koaliční možnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy