Rozhovor z Ukrajiny: Musíme si přiznat, že jsme ve válce

Martin Novák Martin Novák
5. 5. 2014 10:33
Reportér Aktuálně.cz zpovídal místopředsedu nacionalistické strany Svoboda Bohdana Benjuka. Podle něj nebude rozpad země "sametový" jako v případě Československa.
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev (od našeho zpravodaje) - Ukrajina se nachází ve složité situaci, hrozí jí rozpad a válka, ale vše ještě není ztraceno.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to prohlásil jeden z nejvyšších představitelů bývalé opozice proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi, místopředseda strany Svoboda Bohdan Benjuk.

Je druhým nejvyšším politikem nacionalistické strany, a to po předsedovi Olehu Ťahnybokovi, který - společně s Vitalijem Kličkem (Udar) a Arsenijem Jaceňukem (Vlast) - vyjednával s Janukovyčem za opozici.

Právě Vlast Svoboda vytvořily po Janukovyčově svržení přechodnou vládu, která má zemi dovést k volbám (Udar kabinet jen podporuje, ale nepodílí se na něm). Vše ale komplikuje násilí na východě. V Doněcké a Luhanské oblasti, v Charkově a nově také v Oděse.

Bohdan Benjuk je pozoruhodný tím, že je na Ukrajině velmi známým a populárním hercem. Jeho domovskou scénou je Divadlo Ivana Franka v Kyjevě, kde kromě jiných rolí hraje také Švejka. Právě v hercově šatně vznikal tento rozhovor.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Nachází se podle vás Ukrajina ve stadiu, kdy reálně hrozí její rozpad?

Ano, bohužel. A víme také, pro koho je takový vývoj výhodný. Máme souseda, který už delší dobu podniká nepřátelské akce vůči Ukrajině. Tímto sousedem je Rusko. Všechny tamní tajné a speciální služby několik let dělají vše pro to, aby co nejvíce rozvrátily veškeré ukrajinské státní struktury.

Když Viktor Janukovyč utekl od moci a uletěl vrtulníkem, najednou jsme zjistili, že nemáme pořádnou armádu, pořádné zpravodajské služby. Nemáme vlastně nic, co lze označit za základní atributy normálního státu. Všechno musíme budovat od začátku. V tom je největší problém. Nacházíme se ve složité, bolestivé situaci.

A.cz: Na východě Ukrajiny to už týdny vře. Proruští radikálové obsazují budovy v Doněcku a Luhansku, ovládli Slavjansk, násilí je hlášeno i z Charkova. Lze ještě volný pád Ukrajiny do většího násilného konfliktu nějak zastavit?

Radnice, obsazená separatisty ve východoukrajinském Kramatorsku.
Radnice, obsazená separatisty ve východoukrajinském Kramatorsku. | Foto: Martin Novák

Půjde to obtížně kvůli tomu, co bych nazval "pátou kolonou". Jsou to lidé, kteří žijí na Ukrajině, ale nepovažují ji za svoji vlast. Naopak dělají vše pro to, aby ji oslabili a rozvrátili. Válka už je v plném proudu. Jsme zvyklí nazývat válkou konflikt, kdy proti sobě bojují dvě armády, ale na Ukrajině se odehrává válka, která má jiný charakter.

Rusko sem vysílá a organizuje tady diverzní brigády, které používají civilní obyvatelstvo jako živé štíty. To ještě ztěžuje pozici naší armády, která nechce oběti mezi civilisty a která je tak slabá, že skoro ani neexistuje a musíme ji znovu budovat. Jsme na tom v mnoha ohledech velmi špatně, ale já jsem věřící člověk a věřím, že nás a celou Ukrajinu chrání něco jako boží ruka.

A.cz: Když připustíme, že by se Ukrajina měla rozdělit, může se to odehrát bez krveprolití?

Podívejte se - když jste se rozešli vy se Slováky, byla to domluva mezi partnery. Bylo to bezbolestné, i když vím, že mezi vámi byla řada sporů.

Na Ukrajině takový typ rozchodu není možný. U nás nejsme tak daleko se vzděláním a tolerancí, abychom byli schopni vyslyšet jeden druhého, zkusit se podívat na věci očima toho druhého.

Navíc máme za zády Rusko. Diktaturu, která nechápe, že se lidé mohou mezi sebou dohodnout, přestože mají různé názory. Bez pomoci jiných zemí se budeme z krize těžko dostávat, ale řešení musejí vzejít odsud. Mezi Ukrajinci. Pokud nenajdeme sami způsob, jak se dohodnout, bude to zlé.

A.cz: Myslíte, že většina ruskojazyčných obyvatel jihovýchodní Ukrajiny by raději žila v Rusku?

Nemyslím si to. Skupiny ozbrojenců, které jsou ukazovány v médiích a mluví o tom, že je třeba se spojit s Ruskem, nereprezentují všechny. Myslím, že mnozí lidé, kteří tam žijí, se zatím nevyjadřují, ale jejich čas přijde.

Něco vám řeknu. Ukrajinci jsou lidé, kteří mají ve zvyku dlouho přemýšlet a mlčet. Dlouho se rozhoupávají, než zaujmou nějaký zásadní postoj. Podívejte se na Majdan. Tři měsíce vyčkával a pak hnal Janukovyče, že nestačil utíkat. Podobně to vidím na jihovýchodní Ukrajině. Až se lidé, kteří chtějí zachovat jednotnou zemi, rozhodnou, může být obrázek jiný.

A.cz.: Vaše strana Svoboda je populární na západě Ukrajiny, ale na východě vás mnozí označují za banderovce, fašisty a nepřátele Rusů a ruštiny. Podle kritiků tak i vy přispíváte k rozdělení země...

Vlajky se znakem strany Svoboda - dlaní se třemi zdviženými prsty - byly na kyjevském Majdanu nepřehlédnutelné.
Vlajky se znakem strany Svoboda - dlaní se třemi zdviženými prsty - byly na kyjevském Majdanu nepřehlédnutelné. | Foto: Martin Novák

No a co? V celém světě nás nazývají banderovci. A my se k tomu hlásíme. Stepan Bandera byl hrdinou ukrajinského boje za nezávislost. Za sovětské doby se o něm nesmělo mluvit, a když ano, tak jako o zločinci.  Někteří lidé - a zejména ona "pátá kolona", o které jsem mluvil - se na něj stále dívají pohledem propagandy z dob Sovětského svazu.

Když vás někdo nazývá banderovcem, často ani neví, o čem mluví, a nezná jeho skutečné pozadí. Já jsem na to označení hrdý. Záleží na tom, co za tím slovem kdo vidí. Ruská propaganda o Banderovi a banderovcích vypráví pohádky, překrucuje fakta.

 

Právě se děje

Další zprávy