Sulíkovi pomohlo, že kritizoval Merkelovou za uprchlíky. Slovenským premiérem ale bude sotva

Martin Novák Martin Novák
10. 3. 2016 14:27
"Části voličů jistě imponovalo, jak ostře kritizoval Angelu Merkelovou. Slováci rádi vidí, když nějaký slovenský politik je takovým způsobem asertivní. Sulíkovi se ale hlavně podařilo přesvědčit Slováky, že on reprezentuje liberální pravici, říká politolog Jozef Lenč. Sulík chce sestavit vládu, na které by se přímo podílelo nebo by ji alespoň podporovalo v parlamentu šest stran.
Richard Sulík.
Richard Sulík. | Foto: Reuters

Bratislava – Pověření sestavit vládu má od slovenského prezidenta Robert Fico, zároveň ale jednání vede i předseda druhé nejsilnější strany. Richard Sulík, šéf Svobody a solidarity (SaS).

Osmačtyřicetiletý Sulík dlouhodobě kritizuje Evropskou unii a eurozónu, nechce na Slovensku uprchlíky a několikrát kritizoval Angelu Merkelovou za její migrační politiku.

Tvrdí, že by mohl být premiérem, kdyby získal podporu dalších pěti parlamentních stran. Slovenské národní strany, Most-Híd, uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, hnutí Jsme rodina-Boris Kollár a strany Síť.

Tedy všech s výjimkou Směru Roberta Fica a extrémně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby.

Na téma Sulík poskytl Aktuálně.cz rozhovor politolog Jozef Lenč, působící na univerzitě v Trnavě.

Aktuálně.cz: Pomohlo Richardu Sulíkovi vymezení se vůči uprchlíkům v tom, aby ve volbách získal nečekaných dvanáct procent hlasů?

Do jisté míry ano, části voličů jistě imponovalo, jak ostře kritizoval Angelu Merkelovou. Slováci rádi vidí, když nějaký slovenský politik je takovým způsobem asertivní. Jako býval třeba Vladimír Mečiar. Proto někteří volili i Mariana Kotlebu, protože má silné řeči a někteří lidé prostě rádi poslouchají silné řeči.

Ale určitě to není jediný důvod Sulíkova úspěchu. Mnoho lidí volilo Sulíka a jeho stranu Svoboda a solidarita kvůli ekonomickému programu. Přesvědčili voliče, že v ekonomické rovině reprezentují na Slovensku liberální pravici.

A.cz: Sulík v roce 2011 položil vládu Ivety Radičové, protože nesouhlasil s pomocí eurozóny Řecku. Teď kritizuje evropské fondy. Dokážete si představit, že by jako premiér odmítl čerpání z těchto fondů?

Spíš jsou to slova, která vypustil v čerstvé povolební euforii po zveřejnění prvních výsledků. Bylo to nemoudré vyjádření a nedomnívám se, že by jakákoliv vláda vážně uvažovala o odmítnutí čerpat peníze z eurofondů. Jakákoliv vláda, které záleží na ekonomickém růstu Slovenska.

A.cz: Do parlamentu se ve volbách dostalo jen málo politických sil, které se vyložené hlásí k Evropě, k Evropské unii...

Dá se s tím souhlasit. Když se podíváme na nově zvolený parlament, tak především tam není autentická evropská levice a proevropská liberální pravice. Najdou se jednotlivci, kteří budou tvrdit, že jsou takoví, ale jediný skutečně proevropský politik je tam Béla Bugár (předseda strany Most-Híd, která zastupuje hlavně zájmy maďarské menšiny - pozn. red.).

Hlavní příčinou je fakt, že Evropská unie je na Slovensku dlouhodobě zobrazovaná jako něco, co nám nic nedalo a jenom nám bere. Vytvořil se zde mýtus bruselského úředníka, který o všem rozhoduje. Nejčastěji tohoto sloganu využívá premiér Robert Fico. Když evropští politici přijmou na summitu nějaké rozhodnutí, Fico neříká, že my, zvolení politici, jsme rozhodli v zájmu Evropy a Slovenska.

Ale argumentuje tak, že rozhodli bruselští byrokraté. Ale všechna rozhodnutí přijímají politici členských zemí EU, kteří byli zvoleni. Nedělá to nějaký záškodnický úředník v Bruselu.

Čili ten obraz EU způsobil, že výsledek parlamentních voleb je takový, jaký je.

A.cz: Podílí se na tomto zobrazování EU i Richard Sulík?

Nejčastěji mýtus o zlém úředníkovi šíří Robert Fico. Sulík se s tím ztotožnil a v podstatě v tom pokračuje, ale neřekl bych, že je to hlavně jeho práce. Ono to vlastně začalo už krátce po vstupu do Evropské unie v roce 2004. Do té doby byla prezentována pozitivně, pak se to změnilo.

A.cz: Má Sulík šanci sestavit stabilní, životaschopnou vládu?

Nemyslím si to. Jednotlivé politické strany, které mají být součástí této koalice, skrývají ve skříních mnohé kostlivce. Už to bude problém. I jednání o programu a o personálním obsazení ministerstev bude složité. Hatí to i sám Sulík svými neuváženými výroky.

Robert Fico sice vyhrál volby, zůstává za ním ale obrovská spoušť a korupce, sestavit vládu bude obtížné a je to Ficovo dílo, říká Fedor Gál. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy