V Číně nebyl jediný normální den. Stýská se mi jen po jídle, říká Tomáš Etzler

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 8. 2019 10:38
Obří, až dvoumilionové demonstrace v Hongkongu za demokratické reformy a větší nezávislost na Číně trvají už více než dva měsíce. Z pokojných protestů se změnily na násilné střety mezi policií a demonstranty. Bývalý zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler se domnívá, že doba, kdy mohly protesty skončit a vše se vrátit ke starým pořádkům, minula. A už není cesty zpět. "Nevím, jak to skončí, ale neskončí to dobře pro Hongkong," říká novinář v rozhovor pro deník Aktuálně.cz.
Novinář Tomáš Etzler.
Novinář Tomáš Etzler. | Foto: Eva Kořínková / Bakala Foundation

Kdy demonstrace v Hongkongu proti zákonu na vydávání lidí do Číny skončí?

To netuším. Myslím ale, že vedení Hongkongu jsou hlupáci a správkyně Carrie Lamová je užitečná idiotka, čínská loutka. Kdyby před měsícem opravdu zrušila navrhovaný zákon o vydávání zločinců do Číny a rezignovala, demonstrace už dávno skončily. Ale ona to neudělala a dneska protestující mají více požadavků než před měsícem a některé z nich jsou nesplnitelné. Volají po demokratických volbách, a to Peking v životě nedovolí. Navíc neprotestuje žádná parta chuligánů, ale až dva miliony lidí, což je čtvrtina obyvatelstva. Mezi nimi byly desetitisíce zaměstnanců vlády, tisíce sestřiček a doktorů. Je to protest celé společnosti.

Moment, kdy demonstrace mohly skončit, tedy už minul?

Je otázka, co by se stalo, kdyby vláda splnila aspoň nějaké požadavky. Ale oni dělají to, co jim řekne Peking, nerozhodují se sami. A kdyby Peking ustoupil, je to ztráta tváře. Nevím, jak to skončí, ale neskončí to dobře pro Hongkong. 

Když Velká Británie v roce 1997 opouštěla Hongkong, dohodla se s Čínou na garantované nezávislosti města po dobu 50 let. Měla Čína někdy v úmyslu tuto dobu dodržet?

Kdy, v jakékoliv zemi se komunistům dalo věřit, že se budou držet pravdy, pravidel, mezinárodních nebo vlastních zákonů? Čína má skvělou ústavu, která zaručuje svobodu tisku a shromažďování, a nedodržuje se nic. V dohodě bylo také to, že si v roce 2014 může Hongkong zvolit svého správce, a komunisté řekli, že nic takového neexistuje. Protože Čína nedodržela slovo, vyšli studenti do ulic a ve stejném roce začala rozsáhlá deštníková revoluce. 

Chystám dokument o sirotčinci

Kdybyste měl možnost se do Číny vrátit a delší dobu tam pobývat, zvolil byste si to znova?

Absolutně ne. Jestli se mi po něčem stýská, tak po jídle. Čínské jídlo strašně dobře chutná, nevýhodou ale je, že člověk neví, co jí. V Číně nebyl týden bez skandálů s jídlem - například jednou jsme si objednali na internetu protlak, dali do něj kuřecí a ráno to vypadalo a vonělo jako hovězí. Pak jsme to dali do laboratoře a byly v tom rakovinotvorné látky.

Vláda tvrdí, že podobným podvodům má zamezit chystaný systém bodování občanů, který chce Čína v příštím roce zavést.

Tomu uvěřím, až to uvidím. Myslím, že tento systém není na odhalování podvodů, ale na kontrolu populace. 

Právě pracujete na dokumentu z Číny. O čem bude?

O jednom čínském sirotčinci. Je to téma obětavosti, lásky, pravdy a lidských hodnot. Když jsme tam šli, očekávali jsme špinavou díru se zanedbanými a trpícími dětmi a lidmi, kteří o ně nebudou mít zájem. Našli jsme ale něco úplně odlišného, ostrov bezpodmínečné lásky a neuvěřitelnou obětavost žen, které se o ně starají, místo toho, aby měly kariéru nebo peníze. 

Zajímalo by vás stejné téma, kdybyste ho našel jinde než v Číně?

Jinde bych ho ani nehledal. Když jsme se štábem v Číně přemýšleli, jaký dokument udělat a jak ho udělat levně, uvažoval jsem o afghánském vězení nebo čínském dětském domově. Protože kdo ví, jak vypadá čínský sirotčinec a co to vůbec je v zemi jednoho dítěte, kde je přes 90 procent opuštěných dětí handicapovaných. A našli jsme úplně něco jiného, než jsme očekávali. Ale že bych měl natočit film o dětském domově v Česku nebo Německu? Ne, nemám zájem.

Kdo je Tomáš Etzler?

  • Tomáš Etzler (58) je český novinář, který působil jako válečný reportér v americké stanici CNN a mezi lety 2007-2014 také coby stálý zahraniční zpravodaj České televize v Číně.
  • Za reportáže pro CNN byl nominován na různé televizní ocenění, v roce 2008 tuto nominaci proměnil a stal se prvním Čechem, který vyhrál americkou cenu Emmy.
  • Letos v létě šel do kin jeho celovečerní dokument o čínském sirotčinci s názvem Nebe. Doplňují ho Etzlerovy archivní záběry z Číny a jeho komentář, ve kterém současnou Čínu popisuje.
  • O prvních letech v Číně napsal knihu Novinářem v Číně. Nyní chystá druhý díl. 

Potřebovali jste na natáčení svolení pouze sirotčince, nebo i od vlády?

Vláda by nám povolení nedala, protože tento ústav je de facto ilegální organizace, neziskovka, a navíc ji vedou jeptišky. Byl to takový obchod - ony potřebovaly video, aby dostaly finanční pomoc od čínské vlády, ale na profesionální agenturu neměly peníze. Tak jsme jim řekli, že jim to natočíme zadarmo, když nás nechají točit.

Kniha o Asii

Plánujete také vydat knihu. O čem bude konkrétně?

O mých deseti letech v Asii. Bude postavená na lidských příbězích, nikoho nezajímá, co se s stalo v Číně v roce 2009. Pochopitelně události používám, ale tak, abych byly nositelem příběhů lidí, které jsem potkal. Dal jsem si závazek, že si dám dopsaný rukopis knihy k Vánocům. 

Píšete ji v češtině?

Začal jsem v angličtině, ale nakonec píšu v češtině, protože nejdřív vyjde tady. Mám literárního agenta ve Spojených státech a kolegové ze CNN říkali, že mám na Čínu perspektivu jako málokdo. Jednak jsem se narodil v komunismu a vyrostl jsem v něm, v listopadu 1989 mi bylo šestadvacet let, a pak jsem se do komunismu v Číně vrátil. Druhá věc je, že jsem tam pracoval pro obě stanice - pro Českou televizi, malou lokální evropskou stanici, a CNN, globální zpravodajskou stanici. Takže mám i tyto dvě perspektivy. 

Přeložíte ji pak do angličtiny? 

Překládat to nechci, ale chci ji napsat v angličtině, protože například perličky, které se týkají České televize, nebudou zajímat světové čtenáře. Bavili jsme se o 350 stránkách, ale teď to vidím tak na 500. V Číně nebyl jediný normální den.

Video: Naši politici zradili demokracii, Rusko je proti Číně svobodná země, říká Etzler

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy