Jde mu stále o život, tvrdí manželka vězněného ruského aktivisty Dadina. Spoléhá na podporu zvenčí

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
4. 11. 2016 17:50
Manželka odsouzeného ruského opozičního aktivisty Ildara Dadina zahájila kampaň na sociálních sítích na jeho podporu. Odvolala se i k ruské ombudsmance. Dadin sedí v ruském vězení za účast na nenásilných a legálních opozičních demonstracích. Podle jeho manželky Anastasije Zotovové se k němu ale chovají nelidským způsobem.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin. | Foto: Youtube.com/Politvestnik

Moskva – "Teď, když se to dozvěděl i Putin, tak už ho snad nezabijí," říká drobná černovláska Anastasija Zotovová v kavárně v pasáži pražské Lucerny.

Její muž, Ildar Dadin, se právě nachází v trestanecké kolonii číslo 7 v Karélii na severu RuskaZprávy o tom, že byl mučen a že mu ředitel kolonie osobně vyhrožoval zabitím, vyvolaly v Rusku skandál a donutily do města nedaleko polárního kruhu odcestovat i ruskou ombudsmanku Taťánu Moskalkovou.

Ildar Dadin byl opoziční aktivista a první člověk, kterého soud poslal do vězení za účast na nenásilných a povolených demonstracích. V roce 2014 se totiž v Rusku změnil zákon a umožnil soudům, aby člověka pokutovaného na demonstracích dvakrát během půl roku poslali za mříže. Potenciálně až na pět let.

Moskevský soud tam nakonec Dadina poslal na tři roky, přičemž prokurátor pro něj žádal dva. Amnesty International označila Dadina za vězně svědomí.

"Odvolací soud to nakonec o půl roku zkrátil. Počátkem září jsem pochopila, že ho odvezli, když se moje dopisy a balíky s potravinami začaly z vyšetřovací věznice vracet. Podle zákona nám měli říct, kam ho odvezli, ale vykašlali se na to. Až koncem září jsem se dozvěděla, že je ve městě Segež v Karélii. Jakmile jsem počátkem října dostala výplatu, tak jsem se tam vydala. Jenže mi řekli, že je v izolaci a že mě k němu nepustí. Tehdy jsem se vyděsila," vypráví Anastasije.

Mlácení a věšení za ruce 

Její obavy nebyly bezdůvodné. Když se k Ildaru Dadinovi nakonec dostal jeho advokát, jeho klient mu vyprávěl, že ho dozorci každodenně mlátili a věšeli za spoutané ruce. 

Náčelník vězeňské kolonie Sergej Kossijev si ho předvolal a vyhrožoval mu, že když si bude stěžovat, nikdo ho už neuvidí. Nakonec se Dadinovi podařilo předat dopis svému advokátovi, který začínal slovy: "Nasťo! Pokud se rozhodneš tento dopis zveřejnit, rozšiř ho co možná mezi nejvíce lidmi. Zvýší to šanci, že zůstanu naživu."

"Nebyla jsem si jistá, jestli to mám zveřejnit. Co když ho opravdu zabijí? Bylo to těžké rozhodování," říká tiše Anastasija.

Kampaň a ombudsmanka 

Když se ale rozhodla, pustila se do toho se vší energií. Zveřejnila manželův dopis, zahájila kampaň na sociálních sítích, dovolala se i ruské ombudsmance Moskalenkové.

"Jsem novinářka, takže jsem na ni měla mobil. Řekla jsem jí, že náčelník lágru vyhrožuje mému muži smrtí. Nejspíš v mém hlase bylo něco, co ji zasáhlo a okamžitě slíbila, že to prošetří," říká mladá žena, která několik let pracovala pro státní rádio a nyní pracuje pro různá opoziční média.

Vedení věznice nebylo na podobnou situaci připraveno. Nejdříve prohlásilo, že se nic takového nestalo. Posléze přiznalo, že Dadin byl spoután a bit. Údajně ale kvůli tomu, že neposlechl pokyny dozorců.

Mučen a bit

Náčelník věznice Kossijev si vzal pro jistotu dovolenou a odjel. Lékaři z místní nemocnice prohlásili, že na Dadinově těle neviděli žádné stopy mlácení.

"Jim se nedá věřit. Tou dobou tam dorazila komise z Petrozavodsku. Když s Ildarem mluvili, tak zkolaboval. Zajíkal se, měl tik v tváři a pak se svalil na zem s pěnou u úst. To ale víme od členů té komise, mluvčí věznice nic takového neoznámil. Místní lékaři, kteří tam tou dobou také byli, nic neřekli a tvářili se, že je všechno v pořádku," neskrývá rozhořčení Anastasija.

Ombudsmanka Taťána Moskalenková po návštěvě vězení navrhla Dadinovo převezení do jiné trestnice.

"Ať už se tu stalo cokoli, je jasné, že tu je konflikt mezi ním a vedením věznice. Takže by bylo lepší ho převézt někam jinam," cituje ombudsmanku ruská státní tisková agentura TASS.

Bití jako běžná praxe 

Anastasija Zotovová má smíšené pocity. "Nejde jen o Ildara. Oni takhle zacházejí se všemi novými vězni, aby je zlomili. Když jsme to zveřejnili, ozvalo se mi několik příbuzných jiných vězňů a vyprávěli shodné příběhy. Není přece řešení, aby Ildara přestali mlátit a u ostatních v tom pokračovali," vysvětluje Anastasija.

Nyní je v Praze na pozvání festivalu aktuálního ruského umění Kulturus.

"Málem jsem to odřekla, protože jsem samozřejmě chtěla jet okamžitě za Ildarem. Jenže s nejvyšší pravděpodobností by mě k němu nepustili. Taky jsem si říkala, že bychom jeho situaci mohli zkusit změnit s pomocí Evropy. Protože zevnitř Ruska to skoro nejde," říká Anastasija Zotovová.

 

Právě se děje

Další zprávy